V tajném hlasování však získal nejslabší podporu v historii sněmovny. Kandidát Evropských konzervativců a reformistů, britský europoslanec Nirj Deva, skončil jako druhý.
Martinu Schulzovi odevzdalo hlas 387 poslanců, pro Nirje Devu jich hlasovalo 142 a třetí kandidátka, britská liberální poslankyně Diana Wallis, získala 141 hlasů. Dohodu mezi dvěma nejpočetnějšími frakcemi eurolidovců a socialistů o obsazení předsednického postu tak nepodpořilo 283 europoslanců ze sedmi set přítomných.
"Mnoho europoslanců trpí tím, že jsou nuceni akceptovat zákulisní dohodu a volit Martina Schulze bez ohledu na to, jestli je to pro ně vhodný a přijatelný kandidát. Kandiduji na předsedu proto, abych zajistil, že ve Štrasburku proběhne skutečná volba a nikoli korunovace," uvedl před hlasováním kandidát skupiny EKR Nirj Deva.
"Výsledný počet hlasů pro pana Schulze ukazuje, že tady bohužel stále vládne jakási atmosféra velké koalice nebo opoziční smlouvy," řekl po volbě šéf europoslanců ODS Jan Zahradil. "Na druhou stranu ta většina asi padesáti hlasů není nijak přesvědčivá. Ukazuje to, že Martin Schulz není velkou částí Evropského parlamentu vnímán jako konsenzuální, ale spíše jako konfrontační a agresivní politik. Myslím, že takový člověk by neměl zastávat funkci předsedy Evropského parlamentu. Výsledek našeho kandidáta, pana Devy, je naproti tomu velice uspokojivý. Získal několikanásobně více hlasů, než má naše frakce členů, což znamená, že dokázal přesvědčit i řadu europoslanců z ostatních frakcí, aby pro něj hlasovali," dodal Jan Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: zahradil.eu