Zahradil (ODS): Plýtvání může pokračovat, naznačuje Evropský soud
06.09.2012 15:06 | Zprávy
Nad možnými úsporami, které před rokem na podnět Evropských konzervativců a reformistů (EKR) schválil Evropský parlament, se stahují mraky. Evropský soudní dvůr v předběžné expertize naznačuje, že jakékoli omezení stěhovacího cirkusu mezi Bruselem a Štrasburkem bude považovat za nelegální.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil na konferenci Vize 2020
reklama
Ačkoli je těžištěm jeho práce bruselské sídlo, má europarlament podle základních smluv o EU povinnost dvanáctkrát ročně zasedat ve čtyři sta kilometrů vzdáleném Štrasburku. Toto ustanovení může změnit pouze jednomyslné rozhodnutí sedmadvacítky. Protože má ale parlament právo stanovit si svůj vlastní pracovní kalendář, přijal v březnu 2011 v tajném hlasování návrh skupiny EKR, aby se dvě podzimní zasedání v jednom měsíci spojila do jednoho, s nutnou jednodenní přestávkou. Rozhodnutí Evropského parlamentu bylo ovšem okamžitě napadeno Francií a Lucemburskem u Evropského soudního dvora.
Generální advokát ESD pak ve čtvrtek 6. září zveřejnil stanovisko, ve kterém označuje kalendář schválený parlamentem za neslučitelný se základními smlouvami EU. Konečný verdikt soudu se očekává ještě letos na podzim. Ačkoli generální advokáti ESD vydávají jen odborné stanovisko, soud se jejich názorem většinou řídí. Občanští demokraté nyní žádají Evropský soudní dvůr, aby před doporučením generálního advokáta a zájmy štrasburských hoteliérů upřednostnil zdravý rozum a zájem daňových poplatníků.
"Stěhování europoslanců, tisíců úředníků a tun papírů nás každý měsíc přijde na půl miliardy korun a 1600 tun CO2. Štrasburk jako sídlo institucí měl možná velkou symbolickou váhu před padesáti lety, dnes je ale situace zcela jiná," vysvětluje šéf europoslanců ODS a místopředseda EKR Jan Zahradil. "Chtěli jsme v dobré víře šetřit čas a peníze a možná i objevit vůli o nesmyslném stěhování dále jednat. Většina europoslanců se nakonec přiklonila na naši stranu, ale bohužel se ukazuje, že hradba unijní byrokracie je neprůstřelná."
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.