Dámy a pánové, pokud jsem to správně sledoval, tak vláda se rozhodla na svém posledním zasedání znovu schválit daňový balíček, se kterým tady ve Sněmovně neuspěla. Premiér se rozhodl, že ten daňový balíček příště spojí s hlasováním o důvěře vládě. A teď tomu úplně nerozumím, protože to znamená, že tento návrh zákona a úprav, se kterým vláda neuspěla, nyní spojí svou další existenci. A my nevíme samozřejmě, jak tohle hlasování dopadne. Ale může se stát, že bude neúspěšné a vláda v této sestavě skončí. Přesto máme tady nyní hlasovat o návrhu zákona a reformě penzijního systému, který v této zemi má vytvořit nějaké poměry na dvacet, třicet let dopředu.
To znamená, vláda, která v této chvíli je v nejistotě, jak dopadne hlasování o nedůvěře, protože tady dosáhla ve Sněmovně 94 hlasů na tom zákonu, to je objektivně nejistá situace, to není že bych maloval čerty na zeď, tak ta vláda přesto tady předkládá penzijní reformu. A já si myslím, že předkládat reformu, takovýto dlouhodobý výhled v situaci této nejistoty nedává smysl. Tím spíš, že dokonce ten zákon, který se týká úprav daní, se týká daně z přidané hodnoty, což - pokud si dobře vybavuji - bylo původně tak, že zvýšení DPH mělo financovat právě ten druhý zaváděný pilíř penzijní reformy. My dobře víme, že tento pokus byl neúspěšný, že se zvýšením DPH nepodařilo vybrat - já nevím - zhruba dvacet miliard, které měly být základem té penzijní reformy. Takže mi tohle připadá dokonce jako další dobrý důvod pro to, aby se řeklo "Nepodařilo se ty peníze získat, takže ten systém, celá ta úvaha prostě nevychází a je tu další důvod, proč se nad penzijní reformou znovu zamyslet.". A především ale ten důvod, proč se zamyslet, je především to, že má-li tady něco fungovat dvacet, třicet let nebo déle vlastně, tak bychom se na tom měli dohodnout v tak širokém politickém spektru, aby po každých dalších volbách bylo jasné, že tento systém nebude nikdo fundamentálně zpochybňovat.
;já jenom připomenu, že důvod, proč my nesouhlasíme s touto penzijní reformou, je úplně v kostce ten, že nesouhlasíme s takovou obráceně Jánošíkovskou reformou, která povede k tomu, že z veřejných peněz se pomůže maximálně těm dvaceti procentům nejbohatších, protože pro ty další tady tento typ penzijních fondů prostě výhodný nebude. A ten další důvod, proč my s ní nesouhlasíme, je ten, že se zásadně v tom základním systému sníží důchody tak, že tak jak spočítala instituce CERGE, za dvacet let tady bude důchod na úrovni 6 500 korun ve stálých cenách, průměrný důchod. To znamená, to nebude k žití, to bude k živoření.
To bude prostě živoření. To, co tady léta existovalo jako něco, co stabilizovalo situaci v této zemi, tak naopak bude nástrojem rozdělení na ty, kteří budou živořit a na tu malou skupinku, které snad penzijní privátní fondy pomohou si přilepšit. Ale opakuji, to nebude více než 20 % těch nejbohatších.
To je v kostce to, proč se s námi nebylo možné na této penzijní reformě dohodnout.
Já bohužel musím říci, že pokud by to tady prošlo, tak sociální demokracie zahájí kampaň proti tomu, aby se lidé do tohoto systému nehlásili. Já vám tady rovnou přiznávám, protože to není jenom nějaké že chceme škodit, to je prostě proto, že ve chvíli, kdy lidé se do toho budou hlásit, budou odvádět peníze z průběžného systému, což my jsme nikdy nechtěli. My jsme chtěli, aby ten byl základem určité stability důchodového systému. Samozřejmě budeme lidem říkat - pokud se budete hlásit, budete takto nabourávat systém solidarity, který tuto zemi činil v oblasti penzí a vůbec v sociální oblasti obecně stabilnější. A proto říkáme, že pokud to projde, budeme proti tomu bojovat.
Vláda si žádnou velkou kampaň k tomu nespustila, proto veřejnost, jak nedávno bylo publikováno, je velmi špatně informována o tom, co ji čeká. Nevím tady z hlavy ta procenta, ale vím, že jsou jen malá procenta těch, kteří rozumějí základním prvkům této penzijní reformy a tomu, co je čeká, takže pravděpodobně kampaň bude pouze na privátních fondech, takže bude samozřejmě příslušně nestranná, protože ty budou sledovat hlavně záměry zisku.
Já vám říkám rovnou, že my v tom případě zahájíme kampaň proti, ať do toho lidé nevstupují. A budeme říkat svoje argumenty. To snad určitě není způsob, jak se zavádí penzijní reforma, kde proti kampani soukromých firem povedeme my kampaň svou. Já vám to bohužel musím slíbit, protože tuto reformu jste prosadili způsobem, který podle mne neodpovídá tomu, jak se má prosazovat dlouhodobá penzijní reforma v zemi. My to cítíme jako povinnost, abychom lidem říkali pravdu a bojovali proti tomu.
Já jsem vám tady vlastně jenom zrekapituloval důvody, proč si myslím, že stejně jako byl na této schůzi stažen z programu návrh zákona o vyrovnání s církvemi, stejně tak si myslím, že na této schůzi se neměl ocitnout tento návrh vzhledem k těm okolnostem, o kterých jsem mluvil.
Vzhledem k tomu, že o vládě se bude ještě rozhodovat v ranku dvou tří měsíců, a tohle je dlouhodobá věc, a prostě k tomu vláda nemá mandát. Vláda v tuto chvíli podle mě nemá mandát na to, aby rozhodla o církevních restitucích, o tak obrovském transferu majetku, stejně jako nemá dnes podle mě mandát na to, aby rozhodla o penzijní reformě, která má vyhlídku desítek let, a na které zdaleka není shoda ani ve Sněmovně a dokonce se nepodařilo vysvětlit ani veřejnosti o co jde.
To je můj názor. Hlasování je jasné, ale hlasováním to zřejmě neskončí. (Potlesk z levé strany sálu.)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR