Zelení: Podpora spalování uhlí je cestou zpět

11.01.2012 15:36 | Zprávy

Straně zelených se nelíbí nová podpora vyhlášená ministrem Chalupou na výměnu kotlů na pevná paliva v Moravskoslezském kraji.

Zelení: Podpora spalování uhlí je cestou zpět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Podporovány totiž mají být sice nízkoemisní kotle, ale jen na uhlí nebo přinejlepším na společné spalování uhlí a biomasy. Na dotaci až 60 tisíc korun nemají šanci dosáhnout ti, kdo si pořídí moderní kotel na spalování dřeva, briket nebo pelet.

„V podstatě se jedná o podporu spalování černého a hnědého uhlí v lokálních topeništích,“ říká člen předsednictva Strany zelených Ladislav Vrchovský.

Pro odmítnutí takto nastavené podpory hovoří hned několik aspektů:

- Spalování uhlí výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů. Ty má Česká republika v přepočtu na hlavu jedny z nejvyšších v Evropě.
- Uhlí je zatíženo obsahem síry, přičemž v lokálních topeništích není možnost odsíření unikajících spalin jako u velkých zdrojů.
- Vzhledem k existenci drtiček odpadů trvá i u dotovaných automatických kotlů riziko spalování plastů. Odstranění možnosti jejich nepovoleného pálení je jedním z argumentů pro Chalupův program.
- Náklady na vytápění jsou dnes u uhlí i pelet z biomasy zhruba srovnatelné, ale u uhlí bude do budoucna hrát nepříznivou roli zpoplatnění emisí.

"Pokud chce vláda investovat ve snaze zlepšit ovzduší v ČR, měla by prostředky směřovat spíše do plošného zateplování budov. Finance na takové opatření lze získat z prodeje emisních povolenek. Takový krok by reálně snížil znečištění, omezil závislost na neobnovitelných zdrojích, snížil účty za teplo domácností a zároveň podpořil české firmy,“ uvedl energetický expert SZ Edvard Sequens.

„Stav ovzduší v České republice vyžaduje koncepční řešení, nikoliv populární, lokálně omezené kroky, jako představují dotace do uhelných kotlů. Strana zelených od Ministerstva životního prostředí očekává, že s takovým uceleným konceptem přijde,“ říká člen předsednictva SZ Ondřej Mirovský.

„Členské státy EU zvolily jinou strategii, než s jakou přichází česká vláda. Podporují snižování spotřeby energie na vytápění budov a rovněž využívání dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů. Tam bezesporu patří vytápění pomocí slunce a biomasy v domácnostech. Namísto toho, aby Česká republika tuto cestu následovala, vracíme se opět k podpoře spotřeby špinavých neobnovitelných zdrojů,“ dodává Ladislav Vrchovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Parodie na ochranu přírody klima nezmění

10:21 Svobodní: Parodie na ochranu přírody klima nezmění

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na nové technologie, které mají vyrovnávat skokové zm…