„Za lidi férově hrát, bránit svůj národ, svůj stát.“ Refrén hymny SPD si zapamatuje každý hned po prvním poslechu. SPD představilo při oficiálním startu kampaně na Letenské pláni píseň, která bude jejich předvolební období provázet. „Ať naše země může zrát, českou vlajku nedat za jinou,“ zaznívá mimo jiné v písni.
„Žádné Kde domov můj! to není, ale také nejde o státní, královský, císařský nebo eurounijní symbol. Objednala si ji politická strana a až ji bude zpívat česko-japonský předseda SPD, třeba někoho napadne, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nejsme zas tak velcí šovinisti, jak se o nás tvrdí,“ říká politolog Zdeněk Zbořil.
„Evropská Óda na radost má výhodu, že jejímu německy zpívanému textu většina Evropy nerozumí, a tak nám stačí, že jej napsal Friedrich Schiller a hudbu složil Ludwig van Beethoven. Jak by řekl Jiří Suchý, hlavně, že je to „óda na náš mlýn“. Předpokládám, že vlastenectví bude v nastávající volební kampani hrát důležitější roli než opékání buřtů a že pochvala Daniela Hermana od Sudetoněmeckých zemských družin se dostane s ‚hymnou‘ SPD do konfliktu. Doufejme, že z toho nakonec bude spíše ta Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka,“ dodal.
Neobávejme se, na ostřejší slova dojde
Mnoho lidí píseň nerozdýchalo. „Existuje něco jako zločin na hudbě?“ ozvalo se a sociální sítě zaplavily postřehy z novinářského prostředí. Investigativní žurnalista Seznam Zpráv Vojtěch Blažek naznačil, kdo mohl být tvůrcem. „Hudba: Koten. Text: Rozner,“ zhodnotil s odkazem na poslance SPD Radka Kotena a jeho kolegu Miloslava Roznera, který proslul svým „vybrušováním“ jako žhavý kandidát pro oblast kultury. Další se zamýšleli nad složitostí tvůrčího procesu tvorby skladby.
„Současní kritici SPD se zdají být, když je srovnáme s jejich nezapomenutelnou a vulgární nevraživostí v minulosti, tentokrát až přejemnělí. Ale neobávejme se, na ostřejší slova ještě dojde. Kdyby opravdu hrozilo, že poslanci Koten a Rozner budou mít šanci na znovuzvolení, zase se celá Evropa dozví, kdo je v ČR rasista, xenofob, extremista a škůdce, zrádce Nové Evropy. Chrstnout někomu na hlavu škopek pomyjí je u nás endemickým národním sportem,“ říká politolog.
Petr Kolář, který hymnu zpívá, v rozhovoru pro Parlamentní Listy uvedl, že netrpí nějakou zásadní náklonností k SPD. „Jsem spíše apolitický,“ zhodnotil. „SPD si tu písničku zvolilo za hymnu a mám z toho radost. To, co se v ní zpívá, by nejspíš podepsal každý, kdo tíhne k naší zemi a narodil se tady. Je to song, který by mohl být hymnou celého zdejšího politického spektra. Až skončí předvolební kampaň, bude ta písnička žít svým životem pořád dál,“ říká.
„Odhadnout, zda zlidovějí Hej, zelená je tráva, Ach, synku, synku… nebo Za lidi férově hrát… je stejně obtížné, jako byla slova, která vymyslel Josef Kajetán Tyl, nebo ta, která si oblíbil TGM. Víra Petra Koláře, že by si s ním jeho píseň mohli prozpěvovat poslanci a poslankyně bez rozdílu politické příslušnosti, mi ale připadá přece jen spíše naivní než oprávněná,“ komentuje politolog. „Možná by stačilo, kdyby ‚celé politické spektrum‘ sborově recitovalo na zahájení každého svého sezení preambuli Ústavy České republiky zpaměti a bez pomoci svých počítačů a poradců. Někdy se nám zdá, že ani neznají jejích prvních deset řádek, což je její polovina, ale ta podstatná,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá