Společnost nedůvěry.
Velký společný projekt sociologů pracujících pro vládní projekt SYRI, veřejnoprávního Českého rozhlasu a webu Investigace.cz. Dvě konference na konci června završily akci, která měla rozkrýt dezinformační svět.
ParlamentníListy.cz o tomto projektu psaly v souvislosti s průzkumem, který si Český rozhlas objednal u společnosti Median, a ve kterém se hovořilo o tom, že 63 procent občanů si přeje, aby vláda více bojovala s dezinformacemi a konspiracemi.
Toto aktivní vytváření politické poptávky se stalo terčem kritiky a někteří se zajímali o konkrétní data z průzkumu. Při pátrání po zdrojích jednoho průzkumu se ale otevřel pozoruhodný svět celého velkého výzkumného projektu.
Participuje na něm i SYRI, neboli Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, což je projekt, ve kterém se spojují vědci společenskovědních oborů z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR. Jejich cílem je identifikovat společenská rizika a nabízet jejich řešení.
Společenský obranný mechanismus, efektivní reakce
Jeho vznik souvisí s Národním plánem obnovy, se kterým po covidu přišla ještě Babišova vláda. Jeho součástí mělo být i „zajištění excelentního výzkumu“. V oblasti sociálních věd se měl rozvinout výzkum studující socioekonomické dopady systémových zdravotních rizik.
Už po nástupu Fialovy vlády ve veřejné soutěži vyhrál právě společný projekt těchto tří institucí.
„SYRI je konsorcium Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, jejichž propojení umožní vytváření nového vědění, které bude mít excelentní vědeckou úroveň a bude prakticky využitelné v oblasti fungování veřejné správy a její komunikace s veřejností. Zejména v otázkách zdraví, zdravotní péče či životního stylu. SYRI bude aktivně ovlivňovat hospodářskou politiku státu, trh práce či přispívat k řešení nárůstu chudoby,“ představuje se projekt na vlastních webovkách.
Pod heslem Pomáháme zlepšovat fungování společnosti si klade ambice přispívat k vytváření „společenských obranných mechanismů“ a rovněž „efektivní reakce ze strany veřejných politik“. Tedy aktivně ovlivňovat společenské procesy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo