Pět dní před otevřením volebních místností a zhruba dvě hodiny před velkou debatou na CNN Prima News zveřejnil server Investigace.cz článek, ve kterém naznačuje, že se Andrej Babiš dopustil praní peněz. Autoři článků ale důrazně popírají, že by načasování bylo záměrné. Lze tomu věřit?
Jistěže tomu lze věřit, protože v této době lidé věří ledasjakým pitomostem, a na tom je tato pseudokauza založena. Důkazy ale nejsou, to přiznal i šéf ODS Petr Fiala. Pak zbývá pouze taková tvrdě fundamentalistická, doslova talibánská víra, že Babiš je ďábel a tudíž vše, co dělá, smrdí sírou a ohněm pekelným. Takovou vírou ale u nás nikoho nepřesvědčíte, i když o to se zde aktuálně a do roztrhání těla a do naprostého sebezesměšnění snaží mnoho „věřících“. V ruce ale nemají nic, a fakta hovoří proti nim.
Ze zveřejněných jmen je totiž Babiš druhou největší hvězdou, a z těch, kteří mají aktuálně před volbami, je tím prvním.
Takže ano, jde o druhou „Kubiceho zprávu“, kdy se zveřejní pomluva tak těsně před volbami, že dotyčný nemá šanci se účinně obhájit.
O tom, že to byl záměr, svědčí výrok Pavly Holcové z „investigace.cz“ v ČT24, která na otázku, proč bylo zveřejněno jenom Babišovo jméno, a proč neznáme jména těch ostatních Čechů, odpověděla:
„My na nich pracujeme, budeme jména zveřejňovat, ale my chceme vlastně na dalších kauzách pracovat spíš systematicky a pořádně, než abychom vytrhávali z kontextu a rychle vypustili do světa seznam lidí, u kterých je možné, že ty offshorové firmy měli i z naprosto legitimních důvodů.“
Tím Holcová potvrdila, že Babišovo jméno nebylo zveřejněno „systematicky a pořádně“ a že bylo „vytrženo z kontextu“, aby mohlo být „rychle vypuštěno do světa“, protože by se mohlo později prokázat, že v jeho případě bylo vše legitimní a legální.
Andrej Babiš argumentuje, že neudělal jednak nic protizákonného a navíc k té transakci z jeho vlastních peněz došlo v roce 2009, kdy ještě zdaleka nebyl v politice. Je to dostačující vysvětlení?
Je to naprosto dostačující vysvětlení pro všechny, kteří nebaští tu nechutnou šlichtu, kterou se někdo snaží ovlivnit regulérnost voleb. Všechny děje hází na jednu hromadu, takže například hovoří o tom, že „premiér Babiš v roce 2009 udělal to a ono“ – přitom Babiš v roce 2009 v politice vůbec nebyl. To jsou neklamné známky toho, čemu se říká hybridní válka.
Zpochybňuje-li nadto současný šéf ODS Petr Fiala transakci podnikatele Babiše v roce 2009, je třeba se podívat na to, jak byly v té době rozdány karty. Podle zákona na daňové záležitosti dohlížely Finanční úřady, a kontrolu legálnosti finančních transakcí s cizinou měl na starosti Finanční analytický útvar. Jestliže tyto instituce neshledaly na transakcích podnikatele Babiše nic závadného a jeho zdaněné peníze propustily do zahraničí, bylo asi všechno v pořádku. Nadto si připomeňme, že oba zmíněné útvary patřily pod Ministerstvo financí, kterému šéfoval Miroslav Kalousek (s krátkou výjimkou na přelomu let 2009 a 2010, kdy byl ministrem financí přepečlivý Eduard Janota). Takže má-li Petr Fiala pochybnosti o legálnosti finančních transakcí tehdejšího podnikatele Babiše, zpochybňuje kvalitu řízení státu Občanskou demokratickou stranou. Jinými slovy, řeže si pod sebou větev. Myslím, že mu ODS může za volební výsledek poděkovat s předstihem.
Je komické, jak si volební lídr ODS Petr Fiala v této pseudokauze doslova naběhl na vidle. On hodnotí transakci, kdy jedna firma půjčí druhé a ta si prostřednictvím třetí koupí nemovitost, jako „mimořádně komplikovanou“. To lidé opravdu chtějí, aby tento stát řídil člověk, kterému dělá potíže takováto trojčlenka?
Nejen Petr Fiala, coby potenciální premiér, papouškuje pavlačové pomluvy o podezření z praní peněz, někdy dokonce „špinavých“, i když by měl mluvit o legalizaci výnosů z trestné činnosti. To by se však dostal do úzkých, protože tento trestný čin je definován tím, že navazuje na zdrojový trestný čin, z něhož pocházejí ty legalizované („propírané“) peníze. Tady ale o žádném trestném činu nebyla řeč! Protože to by znamenalo, že tehdejší vláda ODS vládla tak blbě, že jejím útvarům unikla trestná činnost s legalizovaným výnosem ve výši 400 miliónů korun!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka