Ale odborníci upozorňují, že sny o změně politického systému nefungují, protože příčinou slabých vlád a častých krizí je daleko hlubší a dlouhodobější problém, který souvisí s nezralostí české demokracie, s neschopností politiků dohodnout se na kompromisu a s poměrně nízkou politickou kulturou. „Není prostě samozřejmé, že většinový systém může něco vyřešit, naopak může uškodit,“ je přesvědčen politolog Jan Bureš.
Stejný názor má i další analytik – Ladislav Mrklas. Zavést většinový systém je podle něj obrovský risk, protože jeho výsledek je naprosto nevyzpytatelný. „V současné době není dobrá situace na změnu směrem k většinovému volebnímu systému,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz. Současně upozornil, že by to předpokládalo změnu Ústavy a pravděpodobně i změnu systému voleb do Senátu, pokud by se do dolní komory volilo většinovým způsobem. Ke změně Ústavy i volebního zákona je nutná ústavní většina poslanců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová