Kandidátka Danuše Nerudová čelí kritice, že je spoluodpovědná za to, co se za jejího rektorování dělo v brněnské Mendelově univerzitě ohledně takzvaných rychlotitulů (nebo turbotitulů), které z ní putovaly do Rakouska i do Německa – a že nereagovala na situaci dostatečně rychle. U většiny voličů ji to ale podle politologa Lukáše Jelínka nepoškodí: „Kdo by na to mohl být citlivý, jsou mladí voliči nebo studenti. Ostatní voliče tato kauza netrápí, je pod jejich rozlišovací úroveň a spokojili se s vysvětlením, že odpovědnost nesl děkan a že rektorka reagovala, jak měla, byť se zpožděním. Tato kauza je vlastně z hlediska dopadů na její kandidaturu bagatelní,“ uvedl Jelínek.
Podpora Nerudové v průzkumech stoupá, dotahuje na expremiéra ANO Andreje Babiše i na generála Petra Pavla, některé odhady dokonce mluví o tom, že je na prvním místě. Souvisí její obliba nějak s oblibou prezidentky Slovenska Zuzanou Čaputovou, která se hlásí ke slušné a věcné politice? „Nějaká spojitost tady být může. Z favoritů byla známa nejméně, zatímco Andreje Babiše voliči znají už dost dlouho a Petr Pavel ohlásil kandidaturu jako první a už předtím objížděl republiku v rámci debat, takže byl celkem známý. Nerudovou znali jen fajnšmekři a ti, kdo měli nějaký vztah k Mendelově univerzitě nebo ke Komisi pro spravedlivé důchody, kterou vedla,“ připomněl Jelínek. A že v okamžiku, kdy se veřejnost začala seznamovat s její prací, rodinou, přirozeně vylétla nahoru právě proto, že existuje poptávka po politicích nové generace.
Vítr ze Slovenska vane Nerudové do plachet
„To je nejen věkem, ale i tím, že nebyla nijak zapojena do politického života – a zároveň je poptávka po ženách. Spousta voličů se zhlédla v Zuzaně Čaputové, a to hraje Nerudové do karet. Jakkoliv její kampaň působila nemastně, neslaně a soustředila se na představení sebe a svojí rodiny, v tuto chvíli už vydává i zásadní politická vyjádření a to vše dohromady ji přirozeně vyneslo v průzkumech některých agentur na první příčku,“ vysvětluje Lukáš Jelínek. Sám čekal její vzestup později, ale věřil, že se na první místo dostane, protože má prý ve srovnání s favority konkurenční výhodu – vlastnosti a charakteristiky, které jsou u řady voličů zajímavější než u Petra Pavla nebo Andreje Babiše.
Stejně jako má Čaputová na Slovensku pověst političky, která se do ničeho nezapletla, není s nikým jedna ruka a má tendenci ve svých projevech vést politiky k pořádku, slušnosti, morálce a poctivosti, tak podobnou rétoriku zvolila Nerudová. „Sama se brání tomu srovnávání, ale nemůže uniknout. Ve skutečnosti je za toto srovnání ráda, sice ne všichni jsou z Čaputové nadšeni, ale přeci jen veřejné mínění na Slovensku je s ní coby s nejvyšší ústavní činitelkou spokojeno – a to je i vítr, který vane do plachet i Nerudové,“ uvažuje.
- TÉMA: Volba prezidenta 2023
Další kandidát Petr Pavel původně tvrdil, že by v druhém kole podpořil Nerudovou, ale v posledních dnech svůj názor změnil. Důvodem podle Jelínka je, že Nerudová vede poměrně výraznou kampaň v západním americkém stylu a neskrývá svoje ambice o tom, jak by prezidentkou být chtěla. „Dokonce ve volební kampani pracuje s faktory jako je její věk nebo ženství a v některých situacích se podle mě vymezuje vůči Petru Pavlovi ne úplně korektně a citlivě. Toho si musel Pavel všimnout a také proto vznesl nějaké pochybnosti o jejích kvalitách či o způsobilosti být prezidentkou. Na druhou stranu se s odstupem času nechal slyšet, že by ji podpořil, a podobně asi zareaguje i ona, ačkoliv sama hovořila, že kdyby měla jiného kandidáta, bude to spíše Pavel Fischer,“ poznamenal Jelínek.
Ukazuje se také, že v případě Nerudové a Pavla se jedná o dva podobné kandidáty, kteří soupeří o to, kdo bude stát ve druhém kole s Andrejem Babišem, což se bez nějakých šťouchanců neobejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová