Akce Washington? Akce Moskva. Zdeněk Zbořil tuší vývoj v Rusku i v USA

25.01.2021 10:16 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Když upozorňujeme na páně Kalouskovo opojení politikou…“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje konec poslanecké kariéry Miroslava Kalouska. K jeho slovům o spolupráci opozičních koalic podotýká: „Rady politického realisty, který ale také nezapomíná na to, že i on by jim dokázal ‚poradit‘, když už se jeho sen o TOP 09 ztrácí.“ Přidává i tento komentář: „Při znalosti pružnosti postojů, v minulosti panem Kalouskem zaujímaných, nechceme ani zapomínat na Piláta Pontského a jeho mytí si rukou po rozhodnutí o ukřižování Ježíše Krista.“ Zbořil reaguje také na kauzu „Dostaneš flákanec“ a v závěru Rozjezdu přidává slova o „Akci Washington.“

Akce Washington? Akce Moskva. Zdeněk Zbořil tuší vývoj v Rusku i v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Miroslav Kalousek se v úterý vzdal svého poslaneckého mandátu a po 22 letech služby v dolní parlamentní komoře se stal soukromou osobou. Byť, jak sám říká, zůstává aktivním členem TOP 09 a rád se podělí o své zkušenosti.

„Myslím si, že pro pana Kalouska je politika návykovou látkou. Proto se mu asi nepodaří se jí jen tak lehce zbavit, jak by se zdálo po jeho náhlém rozhodnutí opustit Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR,“ předesílá politolog Zdeněk Zbořil.

„Možná, že jeho kolegové poslanci a členové jím založené TOP 09 o tom vědí více, ale zatím jsem nikde nezaznamenal, že by to pan poslanec, který měl tak dlouhou a pozoruhodnou politickou kariéru, seriózně vysvětlil svým voličům. Tu poznámku o volbách si můžeme vykládat také tak, že vkládá osud strany do rukou, o kterých si myslí, že nemusí být těmi kompetentními,“ dodává.

Zároveň podotýká: „Voliči by pro něho měli znamenat trochu víc než jen členové politické strany, kterou zakládal, nebo osoby, s nimiž zasedal v poslaneckých lavicích nebo se s nimi setkával v kuloárech. Jestli tomu rozumím dobře, stal se soukromou osobou, ale členem strany zůstává. Bude se ‚dělit o zkušenosti‘ a tedy účastnit se jednání TOP 09 jako její aktivní člen a jistě se brzy dovíme, na jaké úrovni. Takže jen abychom tomu rozuměli, pan poslanec ‚odchází ze služby‘ v Poslanecké sněmovně, ale nevzdává se možností sloužit jinak, jak jsme už jednou upozorňovali, třeba jako kandidát na prezidenta České republiky.“

A jak hodnotit jeho kariéru? „Když upozorňujeme na páně Kalouskovo opojení politikou, měli bychom si také připomenout, že se nejedná jen o 22 let působení člena Poslanecké sněmovny, ale že do ‚politiky‘ vstoupil již v roce 1984, jako člen ČSL, která byla součástí tzv. Národní fronty. Tuto stranu pomáhal ‚transformovat‘ a byl krátkou dobu také jejím předsedou. Nebylo to tedy jen 22 let v Poslanecké sněmovně, ale 36 let veřejné činnosti, o které si mnoho lidí myslí, že nebyla vždy jen prospěšná. Kritiky se mu právem i neprávem dostalo tolik, že nestojí za to ji zde připomínat.“

„Jsou to slova zkušeného pozorovatele a účastníka nejrůznějších hádanic“

Kalousek v rozhovoru pro PL zmínil, že Piráti mají celou řadu nereálných představ. Myslí si, že velká část z nich si uvědomuje, že jsou nereálné, a jen z nich nechtějí upustit, protože mají pocit, že je to voličsky přitažlivé. „Pokud budou přivázáni alespoň k části vládní odpovědnosti, tak to budou muset přiznat nahlas.“ Pokud by byli Piráti až do roku 2025 v opozici, předpokládá, že se dostanou ve výsledku na 40 procent. „Jestliže je někdo politik, který chce mít vizi a který nepřemýšlí jenom do nejbližších voleb, musí si uvědomit, že v tuhle chvíli nezbývá nic jiného než tohle pirátské blouznění svázat částí vládní odpovědnosti. Aby si spoustu věcí uvědomili Piráti, aby si spoustu věcí uvědomili jejich voliči. Pokud je necháme blouznit další čtyři roky, jejich síla se ztrojnásobí a pak na to všichni strašně doplatí.“

„Jsou to slova zkušeného pozorovatele a účastníka nejrůznějších hádanic a sporů na české politické scéně. Je to názor, který odpovídá realitě, a postoj člověka, který pamatuje rozpad Občanského fóra, zánik Občanského hnutí, neúspěchy ODS i Unie svobody, Věcí veřejných, Strany zelených a konečně i oslabení KDU-ČS, kterému sám trochu přispěl. Proč by si nemohl dovolit poradit malé politické straně Pirátů, která má, zdá se, bohaté finanční zázemí, a upozornit je na to, co se jim může stát? A pokud by se někdo chtěl zajímat o osobnost pana odcházejícího poslance trochu mimo jeho politickou asertivitu, pak by mohl dojít k názoru, že mu ideologie Pirátské strany není příliš blízká,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…