Senátor Marek Hilšer v pořadu Prostor X vysvětloval, proč přidal svůj podpis pod žalobu na prezidenta. Popisoval, že cítí tlak společnosti a zdůraznil, že je potřeba rozhodnout o tom, jak by měla příští hlava státu vystupovat. Uvědomuje si, že přes Sněmovnu žaloba neprojde, přesto zdůraznil nutnost reagovat.
„Myslím, že už několikrát různí odborníci upozornili, nejen pana senátora Lásku, ale i ostatní jeho kolegy, že Ústava není jízdní řád, a že se nedá měnit a přepisovat, když je zvolen prezidentem někdo, kdo se shodou okolností právě senátorům nelíbí, anebo se jim nezdá, jak se právě ten nebo onen chová,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil. „Pan Láska je starý policajt a tomu jistě není divné, když čte nebo sepisuje nějakou stížnost nebo udání. Proto by mu mohli jeho kolegové vysvětlit, že jejich ‚žaloba‘ není trestní oznámení na Miloše Zemana, protože se nechová podle jejich výkladu Ústavy. Je to žaloba na instituci prezidenta a může znevážit i postavení senátorů a Senátu. A pokud ‚cítí tlak‘, mohl by si vzpomenout na dlouhodobou nepopularitou Senátu. Nebo třeba jen na zájem voličů o účast v senátních volbách, a možná by se mu ulevilo,“ dodal.
Hilšer s moderátorem v rozhovoru souhlasil, že Miloš Zeman je momentálně nejsilnějším politikem v ČR a zkritizoval premiéra. „Já, kdybych byl premiér, tak bych si asi nenechal mluvit do toho, kdo má být a nemá být ministr,“ prohlásil senátor a dodal, že neví, jaké politické obchody spolu Miloš Zeman a Andrej Babiš mají. „Může jít o cokoli. Rozhodně mě překvapuje to, že premiér, který se vždycky prezentuje jako silný hráč, silná osobnost, jako obchodník, který umí obchodovat, v podstatě teď při jednání s prezidentem, promiňte, že to tak říkám tak vulgárně, vypadá jako schlíplá slepice,“ uvedl také Hilšer s tím, že je to pro něj do určité míry překvapení.
„Naštěstí pan dr. Hilšer asi jen tak ministerským předsedou nebude. Navíc, když ani neví, ‚jaké politické obchody spolu premiér a prezident mají‘, měl by se zeptat a neobtěžovat svou neznalostí. Jeho honorář, který dostává za to, aby věděl, je jistě víc než přiměřený,“ uvedl Zbořil. „A konečně by se neměl přidávat, jako lékař, k některým svým kolegům, kteří usuzují na osobnost různých politiků z toho, jaké jsou o nich šířeny fotografie v Blesku, v ČT nebo na TV Nova. Stejně jako se nikdo nezabývá tím, jak pan senátor vypadá, když někde pubertálně exhibuje, ale spíše tím, co říká, jaké má názory a konečně i o to, jak umí číst Ústavu ČR a jak její ustanovení chápe,“ dodal.
Kubera se novým kouskům učit nebude
Moderátor připomenul i senátorova slova o tom, že prezident je loutka čínských komunistů. To ale Hilšer mírnil, když konstatoval, že prezident „jen“ dělá politiku, která vyhovuje některým podnikatelům v této zemi. Podle senátora je namístě otázka, zda je dobře, že přistupujeme na hru Číny a že prezident rozhoduje jen v zájmu nějaké skupiny. Výtky měl také vůči předsedovi Senátu. Jaroslav Kubera prý pokračuje ve zvycích z 90. let. „Pan předseda Senátu se po svých zkušenostech z minulosti a vzhledem k svému věku asi novým kouskům učit nebude. Ani když si to pan senátor Hilšer bude přát,“ reagoval politolog. „Pokud jde o to, kterým ‚podnikatelům v této zemi‘ prezident pomáhá a kterým nikoli, měl by mu pan senátor, když už si to začal myslet, také poradit, kteří jsou ti, kteří si jeho pomoc zaslouží, a kteří nikoli. Pokud to neví, měl by se zachovat jako při svatebních obřadech ve Spojených státech, kde podle jeho CV také nějakou dobu žil, a říct to buď teď, hned, anebo o tom mlčet až do smrti,“ dodal.
S odkazem na londýnský tribunál hovořil Hilšer o odebírání orgánů v Číně. Vlády, které s Čínou spolupracují, by si dle senátora měly uvědomit, že spolupracují se zločinným režimem. Upozornil, že v našem kulturním zázemí se dá těžko věřit tomu, že by byl stát zapojen do nelegálního odebírání orgánů. Upozornil i na to, že čekací doba na transplantaci orgánu je v Číně 14 dní. Zmínil, že prezident o tomto vůbec nemluví a nemluví ani o ‚koncentračních táborech‘, kde lidi převychovávají. „K tomu by se nemělo mlčet a ne říkat ještě, že vláda dobře stabilizuje společnost,“ podotkl Hilšer.
„Když pan senátor tak dobře rozumí tomu, jak spravovat zemi a stát o velikosti ČLR a počtu jejích obyvatel, mohl by se ve prospěch vytváření ‚občanské společnosti‘ v zemi s tisíciletou kulturou k nějaké akci přidat. Jako přípravu na svou účast by se mohl pokusit napravit věci okolo nelegálního odebírání lidských orgánů v ‚našem světě‘, pokud do něho patří kosovsko-albánské horory, na které poukázala soudkyně Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii paní da Ponte,“ doporučil politolog. „Anebo by si mohl zkusit prozkoumat americkou věznici na Guantánamu. To je také v našem ‚kulturní zázemí‘, ale zatím to tak vážně jako v Číně nebereme. Tak ať se na to v Senátu PČR podívají a do těch Číňanů se konečně někdo pustí. Pokud pan senátor neví, co to bylo Son My, respektive My Lai, rád mu to vysvětlím. Byl jsem tam a ty hroby povražděných žen a dětí našimi nepotrestanými přáteli z našeho kulturního okruhu jsem viděl,“ dodal.
Zkušenosti senátora Hilšera utvrzují v tom, že by měl uvažovat znovu o kandidatuře na prezidenta. „Do prezidentských voleb je ještě dlouhá doba, i když lidé jako pan senátor současného prezidenta už několikrát pochovali. Ale budiž mu přáno! Už teď má mezi svými kolegy v Senáru nejméně tři konkurenty (Czernin, Drahoš, Fišer) a jistě se objeví v blízké budoucnosti ještě několik dalších. Bude to mít trochu těžší, jeho svlékací performance jsou okoukané, a tak by měl přijít se něčím originálnějším. Ale doporučuji: králíka nestahovat! To nezabírá,“ uvedl Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá