Ihned po volbách se začalo diskutovat o tom, jak velkým vítězem premiér Andrej Babiš se svým hnutím ANO vlastně je. Tak jakým vítězem je?
O vítěze se každopádně jedná, protože když se podíváme na počet vítězství v krajích i na počet získaných hlasů, nikdo nemůže zpochybnit, že si hnutí ANO udržuje stále velmi silnou podporu ve společnosti. Druhá věc je, že na rozdíl od minulosti se mu mnohem intenzivněji rodí konkurence a ta nyní bude mít samozřejmě tendenci jednak promluvit do poměrů v jednotlivých regionech a také zúročit nasazené tempo i příští rok ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Tím se dostáváme k tomu, jak posílily strany jiné. Úspěšní byli Piráti, Starostové a nezávislí, ani ODS nepropadla. Je to ukázka sílícího odporu vůči Andreji Babišovi?
Je to asi především dáno odporem vůči Andreji Babišovi, protože z celorepublikového pohledu ani ODS, ani Piráti, ani STAN nepředvádějí takové výkony, aby si člověk řekl, že je to ten hlavní důvod, proč najednou zaznamenávají takový úspěch. Co stranám hodně pomohlo, je vlastně jejich časté soustředění se na regionální specifika, tam bylo velmi dobře vidět, že Starostové a nezávislí dokážou zúročit svoji pozici v jednotlivých obcích a osobnosti, které se k nim hlásí.
Občanští demokraté dokázali být velmi silnou a nesmlouvavou opozicí v těch krajích, kde nevládli, ale i v těch krajích, kde se toho vládnutí účastnili, se dokázali výrazně profilovat vůči svým koaličním partnerům.
Co se týká Pirátů, jsou dlouhodobě na vzestupu, pro ně by byl úspěchem každý získaný krajský mandát. Je vidět, že jakkoliv nemají vyprofilované osobnosti, jejich značka je ve společnosti stále atraktivnější. To jsou důvody posilování těchto tří stran. A pokud strany dokážou najít společnou řeč i na úrovni celostátní, mohou výrazně zamíchat kartami i po sněmovních volbách v příštím roce.
Ukazuje se rovněž, že je pro hnutí ANO problematické najít koaliční partnery. Spousta povolebních vyjednávání už nyní ukazuje, že se strany chtějí obejít bez něj. Proč s hnutím ANO nechtějí spolupracovat?
V některých regionech to může být ještě stále nezkušeností politiků hnutí ANO, ale jinak se domnívám, že se především jedná o výsledek rétoriky Andreje Babiše. Když se podíváme na dosavadní krajské volby, tak v šesti krajích dokázalo hnutí ANO zasedat v radě s ODS. Nikomu to nevadilo, regionální politici se spolu dokázali dohodnout. Ale v okamžiku, kdy Andrej Babiš hovoří o nejrůznějších spiknutích a pučích a o nenávistné rétorice opozice, samozřejmě přilévá olej do ohně, což následně vede k tomu, že jeho spolustraníci v hnutí ANO přestávají být atraktivními partnery pro ostatní strany. A protože do sněmovních voleb máme rok a atmosféra a rétorika bude nejspíše houstnout a vyostřovat se, je celkem logické, že v současnosti bude mít ANO mnohem větší problémy při formování nějakých koalic než před čtyřmi roky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová