Írán se nebezpečně přibližuje výrobě atomové bomby, ale USA odvážejí obranné raketové systémy ze Saúdské Arábie, která je jedním z terčů íránského terorismu a možná i hrází proti němu. Amerika zjevně pokračuje na cestě k demontáži rozumu. George Bush mladší přirovnává „domácí extremisty“ (narážka na Trumpovy stoupence) k džihádistickým teroristům. Předsedkyně Kongresu Nancy Pelosi sděluje, že „kapitalismus selhal“. V Kanadě se pálí knihy. Británie degraduje památku Winstona Churchilla, zavádí pro zdravotníky školení o BLM a bělošském rasismu. Demonstrace ekologických aktivistů zanechávají v ulicích tuny smetí a blokuji automobilovou dopravu. Je anglosaský svět postižen vážnou demencí?
Už několik let, a jak pravil Sofokles, „koho chtějí bohové zničit, toho nejprve zblázní.“ Ale mě ze zpráv posledních dvou týdnů nejvíc rozčílilo něco, čímž si nemůžu odpustit začít. Totiž masakr téměř 1500 delfínů na dánských ostrovech Faroe. A děsí mě, jak malou pozornost a pohoršení tato krutost dostala v médiích. Nedovedu si představit, jaká lidská zhovadilost dokáže takto nejprve nahnat na břeh a pak hromadně vraždit tyto lidsky inteligentní tvory, o nichž se navíc zrovna nedávno psalo, jak zachraňují lidi před utonutím. Kde je nějaké to obrovské pozdvižení ochránců přírody? Kde jsou soudní žaloby na ty zrůdy, které dokážou takto vraždit, navíc prý z jakéhosi „dodržování tradic“? Kde je nějaký okamžitý zákaz lovu delfínů ze strany OSN? Bude se tím konečně někdo právně zabývat? Hergot, tak takhle jsem se napřed musel od plic naštvat. A nedivil bych se, jestli se nám za to planeta bude mstít, a odskáčeme to kolektivní vinou nějak všichni. Být delfínem, začal bych lidi utápět, ne je zachraňovat.
Ale k tomu anglosaskému světu. Kdysi jsem si myslíval, že angličtina je tak pragmatický jazyk, že se v něm blbnout nedá. Denně mě překvapuje.
Saúdská Arábie přece vždy patřila mezi hlavní spojence USA na Středním východě. Obranné systémy jí Američané instalovali nedávno. Co se tam stalo?
Zdá se, že Bidenovo prezidentství přešaltovalo na větší sympatie s Íránem, jemuž ostatně vychází v mnohých ohledech vstříc. Ale potvrzuje se, že v každém negativu je obsaženo nějako pozitivum, a tím v tomto případě je ihned rozjeté sbližování s Izraelem. A okamžitý nákup izraelského obranného systému. Z Izraele teď velký kus Středního východu přestává mít strach nebo cítit k němu nenávist, a nachází se s ním na téže lodi – v ohrožení Íránem. U toho teď i Mezinárodní agentura pro atomovou energii zvoní na poplach, že hromadí na nevykázaných skladištích vysoce obohacený uran použitelný jako jaderná zbraň a ničí kamery,které tam agentura instalovala na sledování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský