V uplynulém týdnu se opět začalo mluvit o možnosti zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Prosazovat ji chce opoziční blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09, který pro letošní sněmovní volby vytvořil koalici.
„Nejen u nás doma se stává, že když nějaké volby dopadnou pro někoho, kdo myslel, že měly dopadnout jinak, objeví se úvahy o tom, jak změnit volební zákon a ústavu. Znovu se pak studuje, kde se stala chyba, a špatné nápady se opakují s železnou pravidelností. Nepřehledné sčítání hlasů ve Spojených státech někoho utvrdilo v tom, že hlasování prostřednictvím internetu a tzv. korespondence tentokrát přinese úspěch všem těm, kteří byli už několikrát neúspěšní,“ popisuje politolog Zdeněk Zbořil.
„Snad by si objevitelé této novinky mohli přečíst nějakou Knihu o volbách (třeba od Oskara Krejčího). Dozvěděli by se, že volební akt, tj. vhození volebního lístku do volební urny, je aktem individuálním a demonstrativním. Osobní účast nebo neúčast voliče ve volební místnosti je projevem občanské odpovědnosti a jedním z mála projevů toho, že jsem ochoten osobně ručit za předání svého ústavního práva zvoleným zástupcům. Proto se tímto aktem stává volič občanem a projevuje své občanské ctnosti,“ dodává.
A přidává další komentář: „Konečně volby se neopakují příliš často, a tak kdo chce volit, buď přijme, nebo odmítne svou účast na volebním procesu a nebude se vymlouvat, že to má daleko, že pršelo nebo poletoval covid. Navíc, když je někdo tak daleko, že nemůže dojít do volební místnosti, co asi ví o těch, pro které hlasuje nebo nehlasuje? Na googlu a wikipedii není všechno. Volby jsou také trochu rituálem, který měl a má svůj důvod stoletý, a neměl by se revolučním rozhodnutím měnit po dohodě několika domněle zneuznaných. Mezi členy a voliči vámi zmíněných politických stran je hodně takových, kteří uvažují a mluví o monarchii. Snad by se mohli někde zeptat, co to znamenalo, že český král byl zvolený a přijatý, jak se volil císař Sanctum Imperium Romanum a proč se scházejí kardinálové k volbě papeže ve Vatikánu. A jen neťukají do klávesnice svých PC nebo smartphonů.“
Snadnost nemůže být kritériem naplnění zákona o svobodných volbách
Podle Markéty Pekarové Adamové korespondenční volba usnadní našim občanům v zahraničí vykonávat jejich základní právo. „Loni se nám podařilo vládu rychle dotlačit k tomu, aby lidem umožnila zúčastnit se voleb i přesto, že se nacházeli v karanténě. A to jsme na začátku slyšeli, že to nepůjde, protože by to bylo prý moc narychlo. Teď chceme stejným způsobem umožnit volit několika stům tisícům českých občanů, kteří žijí v zahraničí,“ popsala Pekarová. Před časem už předsedkyně TOP 09 zmínila, že každý, kdo se bojí korespondenční volby, má zároveň strach z voličů, kteří mnohdy díky svému nadhledu ze zahraničí dokážou vidět situaci v naší zemi z jiné perspektivy.
„Paní předsedkyně TOP 09 se podle mého názoru mýlí. Snadnost nemůže být kritériem naplnění zákona o svobodných volbách. Předpokládám, že ale ani netuší, kolik těch „tisíců českých občanů“ ve skutečnosti je a kde žijí. Nevím, zda jich jsou „statisíce,“ ale hlavně nevíme, kde vlastně žijí a zda to není snazší pro ty, kteří bydlí v New Yorku, Paříži a Londýně a proč se nechtějí slušně obléknout a dostavit se v předepsaný čas k volebním urnám.
Nemluvě, že jsem přesvědčen o tom, že „nadhled ze zahraničí“ může být také projevem ignorance. Ze zahraničí se snadno nadhlíží, ale důsledky nesprávné volby nepocítí ti, kdo žijí v Austrálii nebo v Britské Kolumbii. Doufám, že paní Markétu Pekarovou Adamovou příště nenapadne navrhnout, aby volili jen ti, co mají ‚nadhled‘, a těm ‚beznadhledovým‘ byla účast ve volbách rovnou zakázána. Někteří z ‚celebrit‘ o tom mluvili už několikrát,“ varuje Zbořil.
Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda sociální demokracie, si nemyslí, že je dobrý nápad nechat hlasovat korespondenčně občany, kteří nejsou v České republice trvale: „Hlasovat by měli jen lidé, kteří tu trvale žijí a znají dobře naše podmínky, ve kterých žijeme,“ uvedl a dodal, že něco jiného je to pro Čechy, kteří se ocitnou v zahraničí v době konání voleb, ať už kvůli práci, studiu nebo na dovolené.
„Ano, s názorem Jiřího Paroubka souhlasím. Myslím, že pan expremiér má takové zkušenosti, že si o způsobu voleb v České republice nedělá žádné iluze, a že takový krok stranou, jaký navrhuje někdo z TOP 09, zvláště po zkušenostech z posledních voleb ve Spojených státech, chápe, stejně jako mnozí občané ČR, jako trik těch z české politiky pomalu odcházejících, jak se nějakým způsobem dostat přes pro ně smrtelných 5 procent,“ uvedl politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá