Vytýkací dopis, který zaslal premiér Andrej Babiš ministru zdravotnictví Janu Blatnému, inspiroval senátorku za ODS Miroslavu Němcovou. Podle ní by měl přijít dopis podobného názvu, ale zcela jiného významu. A to dopis „zatýkací“, adresovaný premiéru Babišovi. „Začala bych stejně: ‚Jeví se mi, že vláda ČR pod Vaším vedením rezignovala na řádný výkon funkce vedení státu.‘ Dopustil jste, aby zemi v době pandemie místo odborníků řídili specialisté na politický marketing. Vaše politické a finanční zisky mají přednost před zdravím, vzděláváním, ekonomikou,“ uvedla senátorka na sociální síti a na serveru Forum24 jeho znění.
„Paní Němcová, nejen jako senátorka, se v poslední době vyjadřuje naléhavěji. Pokud je její tvrzení o trestné činnosti předsedy vlády pravdivé, a ona se zřejmě rozhodla, že tomu tak je, pak by si mohla vzpomenout na mnohem mírnější hodnocení činnosti společnosti Diag Human, kterého se dopustil bývalý ministra zdravotnictví Martin Bojar. Stálo to Českou republiku miliardy, a proto, když ví, že tomu tak je, pak je její povinností oznámit vše nejbližšímu odpovědnému Státnímu zastupitelství. A také uvést důvody, proč si myslí, že tomu tak je a zda ví, že to může dokázat,“ říká politolog Zdeněk Zbořil.
Ekonomika je podle Němcové v rozvratu, zatímco tok financí do Babišova soukromého byznysu se nezastavil. Senátorka požaduje, aby premiér zveřejnil veškeré platby z veřejných rozpočtů firmám ze svěřenských fondů za celou dobu pandemie. „Tvrdíte, že fondy Vám nepatří a k žádným informacím o jejich hospodaření nemáte přístup. K informacím o veřejných rozpočtech snad jako premiér přístup máte, neměl by to tedy být problém,“ píše Němcová. Také připomíná, že v přepočtu na počet obyvatel jsme zemí s největším počtem zemřelých, naše děti byly ve školách nejméně a ekonomika je v rozvratu.
„Nevím, zda je možné tvrdit a dokázat, kdo je zodpovědný za nejvyšší počet zemřelých v době pandemie. Možná je to pravda, ale možná nikoliv. Třeba si můžeme myslit, že to jsou ti, kteří se veselili a hodovali na Karlově mostě loni v létě a mezi kterými se i ona promenovala, aniž je upozornila, jaké to může mít následky. Ještě před dvěma léty se média dohadovala, zda je lepší, aby rodiče učili své děti doma nebo někde v přírodě a dnes si všichni myslí, že je škola i se svou slavnou inkluzí nepostradatelná,“ komentuje Zbořil.
„Možná by naše ekonomika nemusela být ‚v rozvratu‘, kdyby se vydala ‚čínskou cestou‘. Podle různých informací z věrohodných zdrojů právě ČLR očekává 5–8procentní ekonomický růst v příštím roce. A protože koronavirová krize ještě zdaleka není za námi, mohlo by se snad počkat s hodnocením jejich důsledků, až budeme nejen my, EU a vlastně celý svět z nejhoršího venku, anebo mít trochu důvěryhodnější data než dnes,“ dodal.
Večerní schůzka s prezidentem o rekonstrukci vlády?
S prací ministra Blatného není premiér spokojen. Nejde jen o už zmiňovaný vytýkací dopis. Babiš už prý nabízel funkci ministra zdravotnictví epidemiologovi Petrovi Smejkalovi. Jenže ten odmítl. V pondělí večer bude premiér na téma: Blatný mluvit s prezidentem. A co očekávat od schůzky premiéra s hlavou státu?
„To si nedovolím předpovídat, ani jako někteří naši politici a novináři předjímat. Třeba to bude o odstoupení premiéra a pádu vlády, nebo půjde jen o tzv. rekonstrukci vlády pro dobu předvolební. Také to může být dohoda nebo nedohoda prezidenta a premiéra o nových návrzích volebního zákona. S velkou pravděpodobností bych ale vyloučil přemýšlení o nápadech paní senátorky Němcové,“ podotýká Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá