Dienstbier prý dostal se služebním zákonem velkou lekci. Teď to od něj schytá Sobotka, tuší experti

07.08.2014 20:17 | Zprávy

Dohoda vládní koalice s pravicovou opozicí TOP 09 a ODS o podobě služebního zákona je podle politologa Jana Kubáčka prohrou ministra Jiřího Dienstbiera, který měl přípravu novely na starosti. Jde o signál, že zdaleka nemá tak pevnou pozici, a navíc opět doplácí na to, že je příliš sebestředným politikem. Za hodně nestandardní lze navíc považovat skutečnost, že si ministr bez portfeje vytvořil na Úřadu vlády téměř duální tým o stejné početnosti jako má premiér.

Dienstbier prý dostal se služebním zákonem velkou lekci. Teď to od něj schytá Sobotka, tuší experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Málokdy vídaným jevem skončilo jednání zástupců všech parlamentních stran o novele zákona o státní službě. Vládní koalice si totiž padla s pravicovou opozicí TOP 09 a ODS kolem krku, což předznamenává společné hlasování a takřka jistotu, že zákon začne platit 1. ledna 2015. Nevznikne generální ředitelství státní správy, jak původně vládní politici chtěli, ale nahradí jej náměstek pro státní správu na Ministerstvu vnitra. Dohodnuté znění se nezamlouvá KSČM, jejímuž předsedovi Vojtěchu Filipovi vadí extrémní posílení pravomocí vnitra a vnímá ho i jako velký ústupek pravici. Nespokojené s výsledkem je i hnutí Úsvit.

Ani s odstupem 24 hodin netají šéf nejsilnější opoziční strany rozčarování z výsledku jednání a z faktického vítězství pravicové opozice TOP 09 a ODS. „Má to dvě základní příčiny: Nejednotu koalice v diskuzi o samotné podobě zákona spojenou s amatérismem při projednávání a také strach z toho, že by namísto nich do toho mohl zasáhnout prezident. Je to postoj slabošský, když o tom nechají rozhodovat ty, kteří byli ve volbách před necelým rokem zásadně občany odmítnuti,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip, že podobu tak důležitého zákona určily vlastně strany, které v minulých volbách propadly.

Zákon měl zajistit odpolitizování státní správy, což se ale nestane

Zástupci hnutí Úsvit na schůzce marně poukazovali na to, že se touto podobou služebního zákona vlastně nic nezmění. „Nám šlo o to, aby zákon zajistil odpolitizování státní správy, aby se vytvořila profesionální státní správa, která by státu byla k něčemu dobrá. To jednání bylo ale jinak velmi poklidné a spočívalo v tom, že zástupci TOP 09 a ODS řekli, že je to pro ně velmi dobrý návrh a že pro něj budou hlasovat. My za hnutí Úsvit a také komunisté jsme řekli, že máme výhrady a že bychom o tom chtěli dále ještě jednat. No a tím vlastně celá schůzka skončila,“ líčí pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit Radim Fiala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…