Vzpomínáte na Alžbětko? Nebinarní bojovnice nebo bojovník nebo snad to bojvedoucí proti klimatickému neštěstí, které se přilepovalo v Mladé Boleslavi k silnici? Nebo na jiné jedince z hnutí Exctinction Rebellion, kteří nechvalně prosluli například blokováním londýnského metra, ulic Washingtonu D. C. nebo třeba zvandalizováním sochy Zuřícího býka v New Yorku.
Extinction Rebelion známé též pod zkratkou XR, svůj český název překládá jako Rebelie proti vyhynutí. Hnutí bylo založené v říjnu 2018 v Anglii a rychle začalo expandovat a šířit své revoluční myšlenky do světa. Právě někdy tehdy se zrodilo i české Alžbětko, aby se stalo výhonkem zeleného extrémismu v Česku.
Jaký je rozdíl mezi nulovými emisemi a uhlíkovou neutralitou?
V rozhovoru s žijící legendou britské žurnalistiky Andrew Neilem odhalil jeden ze zakladatelů hnutí, Roger Hallam, jaké jsou jeho politické cíle. A stojí to za to. Napřed ale drobná odbočka a vysvětlení.
Hallam s Neilem diskutuje o nulových emisích a čistě nulových emisí. To vypadá na první pohled jako drobný rozdíl, ve skutečnosti je to však rozdíl asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou. V obou případech je sice řeč o emisích CO2, ale nulové emise znamená, že se vzdáme všeho, co byť jen náhodou a vzdáleně produkuje emise oxidu uhličitého. Takže v praxi se nebavíme třeba „jen“ o spalovacích motorech aut, ale třeba i o stádech krav, protože krávy hodně prdí a tyhle jejich emise v sobě mají velké emise skleníkových plynů.
Tohle prosím není vtip, ale něco, o čem se zcela vážně v Evropské unii diskutuje na těch nejvyšších místech.
Naproti tomu čisté nulové emise, známé též jako uhlíková neutralita, předpokládají, že ona nula nebude výsledkem na vstupu, ale na výstupu. Jinými slovy, že této nuly bude dosaženo tak, že emise případně produkované na jednom místě budou kompenzovány redukcí emisí na místě jiném.
Tohle odvětví zažívá v posledních letech obrovský boom. Což je přirozené, protože se v něm točí hodně peněz, a to i nás všech. Protože celé toto odvětví se stát a Evropská unie rozhodly propojit pupeční šňůrou s peněženkami daňových poplatníků. (Což jsme my všichni, protože v nějaké formě, kupříkladu v podobě DPH, odvádí daně v Česku i ten poslední bezdomovec, když si jde ke stánku koupit krabičák.)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Michal Bok