Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...

02.12.2019 9:50 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „S jakou historií by se měli v Rusku vyrovnat? S historií spálené země?“ Politolog Zdeněk Zbořil v dnešním Rozjezdu komentuje rozruch, který způsobil nejen svým záměrem vybudovat vlasovcům pomník starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. „Nevím, zda si je pan Novotný vědom, že toto téma bude v jeho životě přítomné velmi dlouho a že nezůstane bez odpovědi, která pro něho zřejmě bude nepříjemnější než vzrušená slova mluvčí MZV RF.“ Podle Zbořila Novotný vstoupil na bitevní pole, o kterém si myslí, že se na něm vyhrává. „Ještě chybí heslo ‚Novotný na Hrad!‘ a o svou budoucnost by se mohl začít obávat i generál Petr Pavel, anebo pan doktor Hilšer.“

Facka na sále? Zdeněk Zbořil: Pavel Novotný se dotkl citů obětí války. Neuvědomuje si, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS plánuje ve své městské části vybudovat pomník vlasovcům a vzbudil tím pořádný rozruch. „Dovolím si doporučit článek historika Jana Rychlíka ze sobotních Lidových novin. Je objektivní, uvádí snadno ověřitelná data a připomíná, jak se ke svým dezertérům za druhé světové války chovalo nejen velení Rudé armády, ale i spojenci. Ti všichni je odsuzovali a popravovali za zradu a zběhnutí. A to nemluvíme ani o německých dezertérech, kteří byli v posledních dnech druhé světové války na místě a bez soudu popravováni. Dokonce i diskuse o tom, zda byli obětí nebo hrdiny světové války, trvaly skoro půl století a ještě dnes se vracejí jako sporný problém,“ reagoval politolog Zdeněk Zbořil.

„Když pan starosta chce opravovat historii, snad by si mohl rozšířit své historické vzdělání o dějiny Varšavského povstání v roce 1944 a zeptat se svých možných polských přátel, zda se tam nebude uctívat účast vlasovců při jeho krvavé likvidaci. Nebo dokonce i na jiných místech, nemusí to být jen ve Varšavě, a odhalovat jim nějaký memoriál,“ dodal.

Zároveň Zbořil podotýká: „Když už chceme argumentovat německo-sovětským paktem z léta 1939, mohli by si na řeporyjské radnici zjistit, proč k němu došlo až rok po podpisu mnichovské smlouvy čtyřmi evropskými mocnostmi bez Sovětského svazu a zda také sovětsko-polské vztahy neovlivnila německo-polská smlouva o neútočení z roku 1934 (za Německo podepsaná nám dobře známým Konstantinem von Neurathem, za Poláky Józefem Lipskim). Pak by možná i vraždění v roce 1940 v Katyni, ale i na dalších místech sovětského záboru viděli v širších souvislostech.
Pokud jde panu starostovi o novou interpretaci historie druhé světové války,  je to jistě záslužné, ale mohl upozornit i naše západní spojence v NATO, že také oni svého ‚spojence‘ z východu tolerovali až do prvních let studené války. A mohli by na řeporyjský památník přispět. Alespoň morálně. Aby to nevypadalo, že pracují ve mzdě a ve prospěch protičeské ruské propagandy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…