Ustojí podle Jelínka ministr vnitra tlak, kterému čelí kvůli kauze Dozimetr i kvůli jmenování Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)?
„Podle toho, co vyšlo ze středečního jednání vlády, má Rakušan důvěru koaličních partnerů a premiéra Fialy, kteří za ním stojí. Sám se k rezignaci nechystá a zdá se, že situaci ustojí. Možná, kdyby zavčasu rezignoval na ministerské křeslo, mohl si ještě zajistit politickou budoucnost, ale o co déle zůstane ve funkci, tím více můžeme mluvit o začátku jeho politického konce. Když se nedokáže se situací, v jaké se ocitl, férově vypořádat, je pravděpodobné, že voliči to dříve či později spočítají jemu, STANu i zbylým koaličním stranám, které se za něj postavily,“ řekl Jelínek.
Vysvětlil také, že pravdu mají politici, když říkají, že pokud je politik zatížen problémem a podezřením, je nejlépe se stáhnout, odpracovat si to a pak se vrátit.
„To, že Rakušan zůstává ministrem nejen po předchozích aférách Starostů a nezávislých, ale i po současné aféře, prostě jen vypovídá o tom, že je mu bližší košile než kabát a na politickou budoucnost svoji a svého hnutí nemyslí. Jinak mám dojem, že situace je neudržitelná,“ míní politolog. S tím, že není možné, aby ministr vnitra za STAN, jehož někteří politici museli skončit kvůli kontaktům s Redlem (zlínský podnikatel vazebně stíhaný jako hlava korupční kauzy Dozimetr), jmenoval do čela rozvědky dalšího člověka, který byl s Redlem rovněž v kontaktu.
„To si měl vzít Rakušan k srdci a vyhodnotit, že je to třeskuté a měl sáhnout po jiném člověku z bezpečnostní komunity. Pokud by tedy nechtěl tvrdit, že mezi bezpečnostní komunitou nezbyl nikdo, kdo si netykal s Redlem. Doufám, že tomu tak není,“ podotkl s nadsázkou Lukáš Jelínek. „A za tento chybný krok by Rakušan měl nést odpovědnost.“
Nebyl připraven převzít vládní odpovědnost
Ministr vnitra je tedy hlavou policie, která vyšetřuje jeho hnutí kvůli korupci. Zároveň jmenoval do čela ÚZSI člověka, který měl s hlavou této korupce kontakty, o nichž Rakušan věděl, a navíc se ukázalo, že bez dostatečné prověrky. Dokud byly současné vládní strany v opozici, jejich kritika mířila k bývalému premiérovi Andreji Babišovi kvůli střetu zájmů, ovlivňování nezávislých orgánů a podobně. Připadá politikovi na jiné straně plotu situace jinak, nebo se bojí o koaliční vládnutí?
„Je to obojí. Nedostatek sebereflexe i hlídání dobytých pozic, a tak se chovají všechny politické strany, které se dostanou k moci. Problém je, že v tuto chvíli politici dělají to samé, co vyčítali Andrej Babišovi. Tedy laťku politické kultury nezvedli, jak slibovali, a místo toho se protloukáme od jedné aféry ke druhé, z nichž většinu nám servírují Starostové a nezávislí, kteří původně kdysi vypadali jako ten nejčistší a nejférovější tým. A viděli jsme to i na Rakušanovi, který působil jako nadějný politik, poctivý, který se chová naprosto racionálně, a tato pověst ho provázela i z Kolína, odkud přišel, ale i z pozice opozičního předáka. Ale pak se ukázalo, že i on, jako celá řada politiků, není připraven na převzetí vládní odpovědnosti,“ vyjádřil svůj názor dlouholetý politický analytik Lukáš Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová