Česká republika má nově jmenovanou vládu Petra Fialy. Co nám toto jmenování v této době prozradilo?
Neprozradilo nám nic moc a je to trochu překvapivé, protože strany někdejší opozice měly osm let na to, aby se chystaly k převzetí vlády, a nakonec jsou i přesto teď skoupé na slovo. Pochopit by se to možná dalo u takových témat, která jsou dynamická a neustále se mění, jako je třeba epidemická situace. Ale tam už nám vláda o sobě něco v předchozích týdnech prozradila, a sice, že její přístup bude nejspíše lehce chaotický, poněkud nedůsledný a každopádně že nebude velká ochota navazovat na opatření, která už přijala Babišova vláda. A to si myslím, že je politická chyba.
Je podle vás tedy chyba, nepokračovat v opatřeních proti koronaviru přijatých předchozí vládou?
Ano. Babišův kabinet spoustu opatření přijímal chaoticky, na poslední chvíli nebo dokonce se zpožděním, ale nelze mu vytknout, že by neměl za prioritu ochranu veřejného zdraví a snažil se v každém okamžiku využívat autoritu státu k tomu, aby se tady epidemická situace zlepšila.
Zatímco Fialova vláda, která bude v řadě ohledů vládou stran prosazujících minimální stát, který příliš nezasahuje lidem do životů, tak tato vláda nejspíše i v přístupu k potírání epidemie bude, řekněme, opravdu velmi opatrná a spoustu věcí nechá na nás samotných, na našich individuálních postojích.
Nejsem si úplně jistý, zda jde o věc, kterou tato doba unese, protože je vidět, že ta nákaza se neustále vrací a pokud se například nezavede povinné očkování nebo pokud vláda nebude schopna přijímat legislativní a ekonomické nástroje, aby se s virem vypořádávala, tak nás infekce bude dál a dál těžce zkoušet.
Očekáváte jiný přístup od současné vlády k podpoře malých podnikatelů a živnostníků, kteří ta opatření odnášejí, a za což byla vláda kritizována?
Mě trochu zarazilo, že Fialovi ministři, zejména Stanjura, byli ve svých vyjádřeních už před několika týdny dost zdrženliví ke kompenzacím, které by měly pomáhat malým a středním firmám vypořádat se s epidemickou situací. Určitě podnikatelům nepomůže ani rozpočtové provizorium, do kterého se Česká republika řítí a v němž bude velmi obtížné hledat peníze na jakékoliv kompenzace. Takže jakkoliv by člověk očekával od pravicové vlády, že se na podnikatelský a živnostenský sektor přednostně zaměří, tak mám pocit, že v úvodních krocích vláda drobné a střední podnikatele spíše nepotěší.
Bude zajímavé sledovat, jak se k nim bude stavět v dalších letech i oblastech. Zatím vláda deklaruje, že by přinejmenším v takových oblastech jako je zemědělství nebo průmysl chtěla mnohem více pomáhat těm malým a středním oproti velkým firmám, ale jestli to tak skutečně bude, to si raději ještě počkejme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová