Houstne to. Furt dál. Tereza Spencerová vážně varuje před válkou, mělo by nás to zajímat

25.10.2018 8:34 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Případná válka mezi USA a Ruskem se odehraje na našem kontinentu. Pozor na to, varuje analytička Tereza Spencerová. Ta v rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz poodkrývá závoj saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána, který je „na tapetě“ kvůli vraždě disidenta a novináře Džamála Chašákdžího. A vynáší jasný soud o situaci v Afghánistánu: „Je to prostě Tálibán, kdo aktuálně diktuje, jakým směrem se situace vyvíjí.“

Houstne to. Furt dál. Tereza Spencerová vážně varuje před válkou, mělo by nás to zajímat
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Rakety - ilustrační foto:

Co začalo jako podivný „céčkový“ horor, se ukazuje jako pravdivé. Myslíme tím brutální vraždu novináře Chašákdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Donald J. Trump naznačuje, že v celé věci má prsty mocný saúdskoarabský princ Mohamed bin Salmán. Hrozí Saúdské Arábii skutečné nebezpečí amerických a evropských sankcí, nebo se z toho nějak „vykecaj“? A zkusme popsat fungování moci v tomto království, zejména složek, které jsou schopny něčeho tak děsivého, jako je rozřezání člověka. Kdo je má pod kontrolou? Kdo to celé tedy mohl nařídit?

Nevidím do hlavy ani Trumpovi, ani lídrům saúdské královské rodiny, ale zdá se, že korunní princ Muhammad bin Salmán už svou pozici budoucího krále neustojí. A pokud ano, bude silně „upozaděn“ ve svých pravomocích. USA, ale i Turecko jednají přímo s králem Salmánem, kterého měl MbS na trůnu vystřídat, a v saúdské královské rodině podle všeho probíhají intenzivní „diskuse“ jak dál. Určitě se přitom přihlíží k názoru Washingtonu a nejspíš i dalších zemí, opatrně se našlapuje i vůči vlivným Spojeným arabským emirátům, které si prince „vypiplaly“ k obrazu svému a jako jediné dnes vlastně dál pevně stojí na jeho straně. Zkrátka, princ možná padne, možná ne, ale „karavana potáhne dál“, i když lze předpokládat, že vztahy mezi Saúdy a jejich spojenci z USA a dalších zemí už asi nikdy nebudou stejné jako dřív.

A k vaší druhé otázce: Saúdská Arábie nemá psanou ústavu a v situaci, kdy si MbS přisvojil veškerou moc v království, je možné naprosto všechno. Kdyby dodržoval tradice svých předků a vládl v takříkajíc rodinném kruhu, kdyby místo toho nezvolil uzurpátorskou samovládu, tak by se do takové šlamastyky nikdy nedostal. Nicméně, on si zvolil, jak zvolil, a v logice této volby před více než rokem vznikla i speciální jednotka dokonale vycvičených a oddaných vrahů – čistě za účelem likvidace jeho nepřátel. A bylo jedno, jestli jsou to skuteční disidenti z řad nespokojených poddaných, nebo členové královského rodu, kterým se jen nelíbila rozhodnutí jejich spřízněného korunního prince. Z Evropy nebo severu Afriky tak byli uneseni přinejmenším tři „kverulující“ princové, jeden mladý disident v Kanadě nedávno „začul“ léčku a odmítl pozvání na tamní saúdskou ambasádu, další začali umírat při pádech vrtulníků nebo automobilových nehodách doma. Někteří nevyšli živí z hotelu Ritz-Carlton, v němž MbS uvěznil nejbohatší lidi svého království a nechával je mučit tak dlouho, než mu svým majetkem „přispěli“ na jeho ekonomické „reformy“, nebo spíš hrady z písku. Prý takto „vybral“ na 700 miliard dolarů, ale to číslo je bez záruky, jen kvalifikovaný odhad. A ani není jasné, kolik z těchto vymučených peněz nakonec opravdu skončí ve „státním“ rozpočtu, protože MbS právě z této „kapsy“ koupil zámek Ludvíka XIV. ve Francii, jachtu za víc než půl miliardy dolarů a obraz Leonarda da Vinciho za skoro stejnou sumu. Cynik by řekl, že korunní princ „umí žít“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…