Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival

23.11.2020 8:27 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nejsem si také jistý, zda ‚dlouhověkost‘ některých českých politiků pomůže straně nespokojených protestujících k větší popularitě.“ Politolog Zdeněk Zbořil komentuje bouřlivou situaci kolem České televize. Vysvětluje, že slovo „rozvracet“ patří do arzenálu politické propagandy a kdo se vypraví do historie až do roku 1989, ví, že jej známe spíše z kontextu „republiku si rozvracet nedáme!“ Reaguje na kritiku, která se valí ze vše stran na Hanu Lipovskou, která odvolání Dozorčí komise ČT navrhla. „Možná by stačilo, kdyby se zajela podívat na Mezinárodní festival v Karlových Varech a podívala se, na co přispívá i ČT z televizní daně, pochopila by, o jaký druh svobody paní Geislerové vlastně jde.“ K reakci starosty Pavla Novotného na hlasování ODS o daňovém balíčku dodává: „Marně hledám v české politické historii něco podobného…“

Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Kolem ČT to vře. Na základě návrhu radní Hany Lipovské nejdřív odvolala Rada České televize na svém zasedání pětičlennou Dozorčí komisi. Důvodem, proč se Rada ČT takto rozhodla, jsou prý vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu Rady. Na odvolání Dozorčí komise ČT reagoval předseda Rady ČT René Kühn a rozhodl se odstoupit z funkce.

„Myslím si, že ve skutečnosti nejde o ČT, ale jen o její redakci Zpravodajství. Ale ani to nechce nikdo rušit, jen ji někteří lidé kritizují, a někteří její redaktoři a asi i její vedení nebo dokonce vedení ČT jsou až příliš sensitivní,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil. 

Končící šéf Rady ČT René Kühn má strach o budoucnost veřejnoprávní televize. Obává se, že stávající většina Rady, kterou reprezentuje kupříkladu ekonomka Hana Lipovská nebo moderátor Luboš Veselý, se chystá na profesní popravu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. „Vypadá to, že ano,“ pravil Kühn s tím, že když se dívá na situaci veřejnoprávních médií v okolních zemích, má o ČT obavu, ani ne tak kvůli samotnému Petru Dvořákovi, ale při pohledu na celkovou situaci má strach, že všechna veřejnoprávní média to v dalších letech budou mít složité. „Myslím si, že česká společnost je nedospělá v tom, aby vnímala úlohu a důležitost veřejnoprávních médií,“ uvedl končící předseda Rady ČT v rozhovoru pro DVTV.

„Je to zvláštní paradox připomínající slova řeckého filozofa ‚Každý Řek je lhář‘. Jestliže je česká společnost podle pana Kühna nedospělá, pak pan Kühn není buď Čechem, anebo patří do jiné než české společnosti,“ podotýká Zbořil. 

K předsedovi vlády Andreji Babišovi zamířil dopis – petice, ve kterém množství veřejně známých osobností vyjadřuje své znepokojení. „Pane premiére České republiky, jsme hluboce zneklidněni brutálním zásahem některých členů Rady České televize do média veřejné služby v době, která, podle Vás, je nejtěžším obdobím v naší novodobé historii. Rada České televize odvolala celou Dozorčí komisi České televize. Tento krok vykonala, aniž ho ohlásila v programu své schůze, a aniž se mohli členové Dozorčí komise bránit. Žádné odůvodnění není ani v usnesení,“ napsali Babišovi signatáři dopisu, mezi nimiž se objevili i režiséři Olga Sommerová, Břetislav Rychlík, biskup Václav Malý, socioložka Jiřina Šiklová, architekt a herec David Vávra, písničkář Jaroslav Hutka atd. Sommerová a další také Babišovi připomněli, že jsou jasně dány okolnosti, za nichž lze odvolat člena Dozorčí komise a konstatovali, že Lipovská a většina jejích kolegů překročili tímto svým krokem pravomoci.

„Není mi jasné, proč se tito úctyhodní a veřejně politicky aktivní činitelé obracejí na předsedu vlády, když to byli členové Rady ČT, kteří ‚brutálně‘ rozhodli a o jejich mandátu hlasovali poslanci PS Parlamentu ČR. Nevím proto, zda tento dopis premiérovi nemá jen povahu informace, ale adresátem měli být poslanci PS. Na pořad jejich jednání by tento problém mohl předložit kterýkoliv poslanec kterékoliv politické strany. Ti by také mohli posoudit, zda ‚někteří členové Rady‘, kterých byla významná většina, překročili své pravomoci, a vyzvali je, aby příště ‚nepřekračovali‘, nebo se řídili radami těch, kteří v ČT pracují. A o těch si Karel Schwarzenberg myslí, že jim ČT patří,“ podotýká Zbořil.

Přeceňují význam svých „silných dojmů“?

Na obranu ČT se postavili také čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, kteří se obrátili na členy České biskupské konference a požádali je, aby Hanu Lipovskou vyzvali k odchodu z ČT. Byla to právě Česká biskupská konference, kdo Lipovskou do Rady ČT nominovala. „Dovolujeme se na vás obrátit jako dlouholetí politici a občané, kteří se vždy snažili o to, aby křesťanské církve byly vždy přirozenou součástí občanské společnosti  a jejím duchovním pilířem,“ začali Schwarzenberg s Kalouskem svůj dopis. Nešťastnou shodou okolností se podle jejich názorů stalo, že členové Rady ČT, kteří se do tohoto orgánu dostali s pomocí biskupů, teď ohrožují nezávislost veřejnoprávní televize. Proto biskupy požádali o zásadní krok. „Prosíme Vás proto, abyste oba své reprezentanty, Maxe Kašparů a Hanu Lipovskou, vyzvali k rezignaci. Nepochybujeme, že Vaší autoritě se podvolí. Rádi bychom se ubránili silnému dojmu, že se vám líbí, čemu se oba v Radě ČT propůjčují,“ uzavřeli dopis adresovaný biskupům Schwarzenberg s Kalouskem.

„Nejsem si také jistý, zda ‚dlouhověkost‘ některých českých politiků pomůže straně nespokojených protestujících k větší popularitě. Dokonce možná přeceňují význam svých ‚silných dojmů‘, které je inspirují ke kritice rozhodnutí Biskupské konference, která pana Kašparů a paní Lipovskou za členy Rady ČT navrhla. Česká biskupská konference měla jistě neméně silné dojmy, možná i silnější, než mají signatáři vámi citované petice. Paní Lipovskou znám jen z jejích veřejných vystoupení, které se týkají dodržování nebo nedodržování rozpočtu ČT. Pana Maxe Kašparů osobě neznám, ale podle jeho názorů, které mají velký ohlas u veřejnosti, si dovolím konstatovat, že se neřídí jen svými dojmy, ale o věcech přemýšlí a rozhoduje se vší vážností a odpovědností,“ komentuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …