Jaderná katastrofa. Hrozné, v jakých jsme rukou. Profesor Krejčí má přesná fakta, co teď začíná hrozit

03.05.2018 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR „Izrael vytváří vojenskou rovnováhu na Blízkém východě prostřednictvím jaderných zbraní a o tom se vůbec nemluví. Tedy, pardon, nemluví se o nich v západním světě.“ Profesor Oskar Krejčí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz analyzuje situaci v souvislosti s tvrzením izraelského premiéra o porušování dohody o omezení íránského výzkumu jádra. „Někdo intenzivně pracuje na tom, aby se nesmysly o konfliktu civilizací staly realitou. Představa o tom, že všechny donutíme silou dělat to, co chceme, je prostě naivní,“ říká také politolog.

Jaderná katastrofa. Hrozné, v jakých jsme rukou. Profesor Krejčí má přesná fakta, co teď začíná hrozit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Benjamin Netanjahu se postaral o pořádný rozruch, když vystoupil v televizi a veřejnost informoval o údajném porušování dohody o omezení íránského výzkumu jádra, kterou v roce 2015 podepsal Írán s USA, Velkou Británií, Ruskem, Francií, Čínou, Německem a Evropskou unií. Izrael podle Netanjahua získal kopie íránských archivů, které porušování dohody dokazují. V reakci na jeho vystoupení média citovala agenturu Reuters, která informovala o vyjádření Bílého domu ve smyslu, že USA dlouho věděly, že Írán má silný tajný program jaderných zbraní. Doplňme, že Írán prohlásil, že lhář je Netanjahu. Co z toho usuzovat? 

Od doby, kdy americký ministr zahraničí USA Colin Powell vystoupil v Radě bezpečnosti a na obrázcích ukázal údajné chemické zbraně v Iráku, málokdo uvěří politikům, když prezentují nějaké obrázky. Fakt, že Netanjahu ukazoval nějaké archivy, za prvé neznamená, že víme, co v nich je a zda jsou o současném výzkumu, nebo o výzkumu před rokem 2015, kdy byla podepsaná dohoda s Íránem. Za druhé, jeho vystoupení bylo načasované, protože koncem týdne se má americký prezident Donald Trump vyjádřit k dohodě o íránském jaderném programu.

Musíme si také udělat představu o tom, co se vlastně kolem jaderných zbraní ve světě děje. Když se podíváme na údaje, které zveřejnila Federace amerických vědců, pak na začátku tohoto roku bylo ve světě 14 200 jaderných náloží. Z toho 93 procent mají Ruská federace a Spojené státy. V seznamu vlastníků jaderných zbraní nenajdeme Írán – ale pozor, najdeme tam Izrael. Podle citované zprávy Federace amerických vědců má Izrael 80 jaderných náloží. V analýzách, které dávají k dispozici, je připojená poznámka, že Izrael vyrobil plutonium, které umožňuje výrobu sto až dvou set jaderných náloží. Americká zpravodajská komunita odhaduje, že jich ale prý vyrobil osmdesát. Znovu opakuji, Írán nemá žádnou jadernou nálož a Izrael jich má osmdesát. Pro představu, pokud jde o humbuk kolem Koreje, Severní Korea má přibližně patnáct jaderných náloží. Na celém Středním východě kromě Pákistánu není žádná jiná jaderná mocnost kromě Izraele.

Jisté pochybnosti o tom, zda Írán dohodu dodržuje, ale panují dlouhodobě…

Pokud jde o Írán, od roku 2003 Mezinárodní agentura pro atomovou energii upozorňuje, že ztrácí přehled o tom, co se vlastně s jaderným programem Íránu děje. Co to znamená? Mezinárodní agentura pro atomovou energii je kontrolní institucí, která dohlíží na plnění smlouvy o nešíření jaderných zbraní, což je ta nejdůležitější dohoda o kontrole zbrojení na světě. Je z roku 1968, platná je od roku 1970 a ke dnešnímu dni má 191 účastníků. To znamená, že podepsalo či ratifikovalo ji 191 států. Írán to udělal, Izrael to neudělal. Izrael smlouvu o nešíření jaderných zbraní nepodepsal. Kromě Izraele tak neučinily ještě Pákistán, Indie, Jižní Súdán… Zvláštní je Severní Korea, která podepsala, a pak v roce 2003 od této smlouvy odstoupila. Právě od tohoto roku Mezinárodní agentura pro atomovou energii upozornila, že se v Íránu něco děje.

Rok 2003 je důležitý, protože s největší pravděpodobností jde o reakci zmíněných států na americkou intervenci v Iráku. Severní Korea a možná i Írán si uvědomily, že bez jaderných zbraní jsou napadnutelní. Začal velký zmatek kolem íránského jaderného programu, který byl do značné míry zklidněn v roce 2015, kdy Írán, stálí členové Rady bezpečnosti OSN – tedy oficiální jaderné mocnosti – plus Evropská unie podepsaly komplexní plán akcí, který je zaměřený na kontrolu jaderného programu Íránu. Proč to takto říkám? Smlouva o nešíření jaderných zbraní dává každému státu právo na mírové využití jaderné energie. Smlouva z roku 2015 výrazně snížila v Íránu počet centrifug, přístrojů, které slouží k obohacování uranu, na jednu třetinu. Sklady obohaceného uranu byly drasticky zmenšeny a byl nařízen vývoz obohaceného uranu do zahraničí. Írán má právo vyrábět obohacený uran, ale pouze do úrovně 3,67 procenta. Co to znamená? Pro jaderné elektrárny potřebujete obohacený uran přibližně na úrovni čtyř procent. Hladina 3,67 %, která je ve smlouvě, fakticky znemožňuje Íránu vyrábět jaderné zbraně, protože aby mohla být vyrobena jaderná nálož z uranu, je potřeba čistota nad 85 procent, mnohem výš, než je povoleno pro Írán.

Jak jste zmínil, rozhodování o prodloužení dohody o íránském jaderném programu se blíží. Spojené státy upozorňují, že od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Trumpovi se nelíbí řada omezení, že trvá jen do roku 2025, že se netýká íránského programu balistických raket atd. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí. Jak posoudit přístup USA a Íránu?

Když dnes Trump říká, že smlouva je špatná, musel by říci, jakým způsobem Írán porušuje dohodu o společném komplexním plánu akcí, ve kterém je řečeno, že se bude uran vyrábět do úrovně 3,65 a stanoveno je přesné množství. Smlouva je samozřejmě nedokonalá, ale vypovědět ji jednostranně by byla hrubá chyba. Byl by to nezodpovědný krok. Stockholmský institut pro výzkum míru právě dnes zveřejnil údaje o vojenských výdajích. Z něho vyplývá, že Írán vydal loni na obranu 14,5 miliardy dolarů. Izrael vydal 16,5 miliardy dolarů; k tomu je potřeba ještě přičíst 3,1 mld. vojenské pomoci, kterou Izrael dostal od USA. Tak kdo dává víc? Problém je v tom, že když se podíváme na sunnitskou Saúdskou Arábii, která také příliš nemiluje Izrael, ale také nemiluje šíitský Írán, zjistíme, že Rijád vydal loni na „obranu“ 69,4 mld. dolarů; to jsou třetí největší vojenské výdaje na světě. K tomu si přičtěte Turecko – 18,2 mld. a vidíte, jaký zmatek se dnes vytváří na Blízkém východě. Izrael vůči muslimům nemá nejmenší šanci, pokud jde o počet obyvatel, počet vojáků a výdaje na zbrojení. Má převahu, kterou mu dává vlastnictví jaderných zbraní. Zvlášť poté, co byl na základě rusko-americké dohody zlikvidován arzenál chemických zbraní v Sýrii. Chemické zbraně, kterým se říká „jaderné zbraně chudých“, vyvažovaly izraelský jaderný arzenál.

Izrael vytváří vojenskou rovnováhu na Blízkém východě prostřednictvím jaderných zbraní a o tom se vůbec nemluví. Tedy, pardon, nemluví se o nich v západním světě. Myslet si, že když se o nich nebude mluvit v západním světě, tak se o nich nebude mluvit v muslimském světě, je neuvěřitelně prostoduché. Někdo intenzivně pracuje na tom, aby se nesmysly o konfliktu civilizací staly realitou. Představa o tom, že všechny donutíme silou dělat to, co chceme, je prostě naivní.

Hra na vyvolený národ je strašně nebezpečná. Starozákonní pohled na politiku, který praktikují někteří sionisté a někteří fundamentalističtí američtí protestanti, je na Blízkém východě strašně nebezpečný. Blízký východ potřebuje zcela nové bezpečnostní paradigma, které jej vymaní z předsudků a závodu ve zbrojení, paradigma, které zajistí důstojný život židům i muslimům všech národností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…