Pochybné prodeje pozemků, enormní tlak developerů, machinace s volbou ředitele VZP a kdo ví co ještě se občan této země dozví v následujících dnech. Každopádně už nyní považuje premiér Petr Nečas obsah rozhovoru mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem za velmi vážný. Opoziční, ale i koaliční poslanci vyzývají Béma k rezignaci a ODS, alespoň její pražská klika, se otřásá v základech. To vše má za následek seriál na pokračování o nadměrném vlivu byznysu na politiku.
- SLEDUJEME: Janouškovy odposlechy
Pokud to vygraduje, máme tu slovenskou Gorilu
„Ano, samozřejmě, zvláště pokud se budou objevovat další nové skutečnosti tohoto typu,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd na dotaz, zda při gradaci nahrávek z prostředí pražské ODS můžeme počítat s obdobou slovenské Gorily, kauzy, která vyhnala desetitisíce našich sousedů do ulic.
- TÉMA: Gorila
Dvacet let uběhlo, už je čas pane profesore
Podle Jiřího Koubka se v souvislosti s těmito nahrávkami, ale nejen s nimi, pochopitelně nabízí otázka, zda je trpělivost Čechů skutečně nekonečná, jak se někdy říkává. "V roce 1989 se také do samého konce zdálo, že konformita mlčící většiny je tu spolu se Sovětským svazem na věky." Dle Koubka se my Češi také někdy zaobíráme otázkou, zda je v naší historii 20.století zakódována nějaká osudovost v přelomových změnách cca po 20 letech (1918-1938, 1948-1968-1989). "Je to patrně nesmysl, ale odpovím s humorem a nadsázkou: přijmeme-li tezi nekonvenčního politologa a disidenta Ivana Mládka, že skutečný zlom u nás nastal až vítězstvím Václava Klause v roce 1992 (a odtud Mládek - Klausův podporovatel jako disident), pak čas na přelomovou změnu opravdu nastává právě nyní," odhaduje.
Komu to prospívá
Opatrnější byl ve svém úsudku Vít Klepárník. „Prozatím mi jako závažnější přijde soud špiček Věcí veřejných, který je nyní mediálně upozaďován. Zda by tyto nahrávky mohly spustit vlnu nepokoje jako na Slovensku, nevím, my jsme obecně odolnější a ta frustrace obyvatel už je taková, že přestávají negativní zprávy vnímat. Obsah nahrávek v podstatě koresponduje se zjištěním, že vedení Prahy v minulosti předražovalo naprosto nesmyslně zakázky,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz Klepárník. Podle politologa je ovšem stejně důležité ptát se, komu zveřejnění nahrávek pomůže a proč došlo zrovna k takovému načasování. „Qui bono? Novému magistrátu, opozičním stranám, nebo si TOPka dělá prostor pro opuštění vlády?“ táže se Klepárník.
Smysl jeho poslední otázky umocnil v pátek šéf poslaneckého klubu TOP 09 - STAN Petr Gazdík, když v rozhovoru pro HN uvedl, že s odsouzencem Vítem Bártou Topka ve vládě nebude a jedním dechem vyzval Béma, ať se zachová jako chlap.
- SLEDUJEME: Peníze za mlčení ve VV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera