Politolog Jan Bureš z Metropolitní Univerzity tvrdí, že je sice ještě hodně brzy na tipování vítězů a poražených, ale jisté je prý to, že nadcházející krajské a senátní volby budou podle politologa hodně ovlivněny společenskou atmosférou, která bude v té době v zemi panovat.
„ČSSD bude chtít z krajských a senátních voleb opět udělat referendum o vládní politice, což může znovu uspět, protože vládní reformy jsou veřejností vnímány jednak dost kriticky, a jednak rozporuplně - jako nedomyšlené, nedotažené, nespravedlivě a nerovnoměrně postihující jednotlivé vrstvy občanů. A navíc veřejnost denně sleduje, jak vláda ze státního rozpočtu vyhazuje miliony na podivné projekty, přemrštěné odměny atd. „V tomto duchu si myslím, že ODS nebude mít rozhodně jednoduchou pozici a že může znovu prohrát,“ predikuje politolog pro ParlamentníListy.cz porážku občanským demokratům.
ODS je podle Bureše také oslabena na několika frontách. „Za prvé vnitřní spory, odchod dlouholetého poslance Martina Doktora a některých jiných senátorů je jasným dokladem toho, že ve straně něco není v pořádku. Jsou tu také ale spory ohledně vztahu ke straně TOP 09,“ sumarizuje politolog.
Euroskepse možná zabere
Jedna z mála věcí, na kterou by voliči podle Bureše mohli slyšet, je vztah ODS k evropské integraci. „Je pravda, že toto téma nebylo dosud pro voliče dost atraktivní, ale jak se prohlubuje krize eurozóny, stoupá počet občanů, kteří jsou vůči další integraci nedůvěřiví a odmítají i vstup do eurozóny. Na tomto poli by tedy ODS mohla získat určité body, ale je otázka, kolik by jich bylo, šance ODS nevidím ani tady moc dobře,“ odhaduje Bureš. K záchraně nejen ODS, ale i celé pravice prospěje podle politologa ubrání plynu při komunikaci reforem.
„Předpokládám, že Nečasova vláda přestane od poloviny roku mluvit o radikálních reformách, aby vládní strany trochu nabraly voliče,“ očekává odborník změnu rétoriky.
Dílčí výhodou ODS podle Miroslava Mareše je, že zatím není stanovené nosné "krajské téma" jako v roce 2008 v podobě zdravotních poplatků. "To ale zřejmě vynahradí dopady vládních reforem," souhlasí Mareš s Burešem a v souvislosti připomíná faktor nízké volební účasti, které tradičně oslabuje ČSSD.
Skandalizace hejtmanů není všelék
Kromě eureskeptické noty by ODS podle Bureše ještě mohla těžit z antikampaně, pokud by se ODS podařilo v krajské a senátní kampani poukázat na nějaké korupční skandály hejtmanů ČSSD. Ke škodě občanských demokratů se však ukazuje, že korupční skandály vyplouvají na povrch hlavně v souvislosti s politiky vládních stran, především ODS a VV. „Jak vidíte, je ODS dost rozhádaná i v Praze, takže i tady jí to může část voličů odebrat a těžce by ji mohla poškodit TOP 09, která se těší v metropoli větší podpoře,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera