Němcová, ta tomu rozumí! Zbořil k návrhu, jak zachránit covid-situaci

09.11.2020 11:35 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Asi se někomu zdálo, že s republikány a Trumpem nastává příliš náhlá změna poměrů.“ Politolog Zdeněk Zbořil analyzuje výsledky prezidentských voleb v USA. „Že Joe Biden ohlásil své vítězství na nám dobře známý revoluční den 7. listopad ještě neznamená, že Spojené státy chtějí být komunistické,“ komentuje. K odmítání výsledků připomíná, že slova o „zkorumpované mašinérii“ nestačí. „Musí rozhodnout soud a z minulosti víme, že je-li takové rozhodování obtížné, dá se vše vysvětlit nebo obejít odkazem na ‚ohrožení bezpečnosti státu‘.“ Zbořil se v Rozjezdu věnuje i některým komentářům ke koronavirové krizi a plánům Milionu chvilek.

Němcová, ta tomu rozumí! Zbořil k návrhu, jak zachránit covid-situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Myslím, že je to multikauzální záležitost. Asi se někomu zdálo, že s republikány a Trumpem nastává příliš náhlá změna poměrů. Plot na hranici s Mexikem byl hrozbou i pro ty, kteří chtějí přicházet ze všech možných koutů světa a afro-hispánská komunita ve Spojených státech na své příbuzné čeká,“ předesílá ke zvolení nového prezidenta Spojených států amerických politolog Zdeněk Zbořil.  „Nebo to byly na americké poměry prezidentovy nezakrytě americké způsoby komunikace na veřejnosti? Snad také různá překvapení v rozhodnutích týkajících se zahraniční politiky, ostentativně projevovaná nedůvěra k EU a jistě také hledání viníka za podceňování koronavirové krize. Nejsem si jistý, jak velká část voličů byla Trumpem zklamána ve svých očekáváních, ale jistě mu nepřála až fanaticky zaujatá média. A samozřejmě ‚staré struktury‘, kterým nejde o ‚socialismus v USA‘, jak si mnozí obdivovatelé prezidenta Trumpa v Evropě myslí. Ani to, že Joe Biden ohlásil své vítězství na nám dobře známý revoluční den 7. listopad ještě neznamená, že Spojené státy chtějí být komunistické,“ dodává.

K důvodům zvolení Joea Bidena také podotýká: „Dokonce bych si dovolil říct, že Biden byl ve svých projevech větší americký konzervativec než Trump a že měl neveřejnou podporu tradičně změn se obávajících částí státní administrativy, armády a zpravodajských služeb. O tajemném vlivu globalistických sil si nedovolím spekulovat, ale finanční kapitál v souvislosti s prezidentskými volbami v USA o své budoucnosti jistě také přemýšlel.“

Joe Biden oznámil, že chce už v pondělí jmenovat tým vědců a dalších odborníků. Jejich úkolem bude navrhnout strategii jeho budoucí administrativy pro boj s koronavirem. Zopakoval také, že se hodlá v prezidentském úřadu věnovat klimatickým změnám a systémovému rasismu v USA. Jeho budoucí vláda by pak podle jeho slov měla reflektovat etnické složení Spojených států.

„Zde vyjmenováváte všechna témata, která byla vysoce frekventovaná v amerických médiích nejrůznějšího druhu. Budeme si muset počkat, zda nový prezident se těmito svými dobrými předsevzetími bude řídit a zda to nejsou jen ta, která Donald Trump ve své agendě zanedbával. Sliby nemusí být chyby, ale někdy je z objektivních důvodů obtížně je splnit. EU se těší na lepší vztahy se Spojenými státy, ale kdo si to dnes dovolí, kromě o sobě nepochybujících kritiků Trumpa, jednoznačně tvrdit? ‚Evropa‘, ve které byl Joe Biden osobně zainteresován na Ukrajině, může být riskantním krokem z hlediska ekonomického, i když část vojenských stratégů o přibližování se k Moskvě jistě sní,“ komentuje Zbořil.

„Před volbami jsme ve vystoupeních Joea Bidena nezaznamenali velké citace čínského nebo ruského nebezpečí, ale to neznamená, že tomu tak bude i po inauguraci. Ostatní země, kde jsou americké vojenské základny a zdroje potenciálních zájmů Spojených států, budou žít ve stejných radostech nebo obavách jako za jakéhokoliv jiného prezidenta a Česká republika s pomocí USA nemá naději se z euro-německého vlivu dostat,“ dodal.

Jak a koho bude léčit? Jakou Biden zvolí metodu?

Na pódiu před Bidenem vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Bidena označila za „léčitele a sjednotitele.“

„Paní Kamala je rozhodně zajímavá osobnost. Nejen kvůli svému etnickému původu, který kdekdo zdůrazňuje, ale zejména kvůli svému věku, protože je možné, s ohledem na stáří Joea Bidena, jej může nahradit a přispět k oslabení částečně gerontokratické administrativy, která existuje nejen v Bílém domě, ale i okolo něho. To, že chce Američany sjednocovat, není nic nového. To vzhledem k způsobu volby prezidenta musí dělat po svém zvolení každý, kdo byl zvolen v americkém volebním systému buď a nebo. Zajímavějším, a dokonce snad klíčovým slovem jejího vyjádření je to, že nový prezident bude léčitelem. Jak a koho bude léčit, zatím nevíme a obávám se, že ani neumíme odhadnout, jakou ke své léčbě zvolí metodu,“ říká politolog.

Trump během sčítání hlasů prohlašoval, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání krade zkorumpovaná mašinérie ovládaná jeho soupeři z řad demokratů. Problém vidí hlavně v korespondenčním hlasování. Už během voleb se soudil. Do teď prohru odmítá.

„Je to jednoduché, ani nemusíme připomínat Bělorusko a je jasné, že volby je možné zpochybňovat všude tam, kde je slovo „demokracie“ zneužíváno ke všemu možnému. Jednou z demokratických tradic bylo, že volič se k volební urně dostavil osobně, protože to byl také veřejný projev jeho vůle účastnit se veřejného života. Ne snad proto, že by každý volič mohl podstatně ovlivňovat výsledek volby, ale zejména proto, že demonstroval, že s politickým systémem souhlasí nebo nesouhlasí, anebo, že je mu život obce lhostejný,“ uvedl Zbořil.

„Slova o ‚zkorumpované mašinérii‘ nestačí. Ve Spojených státech o tom musí rozhodnout soud a z minulosti víme, že je-li takové rozhodování obtížné, dá se vše vysvětlit nebo obejít odkazem na ‚ohrožení bezpečnosti státu‘,“ dodal.

„Když je neprůkazná osobní přítomnost voliče u volební urny...“

Předseda SPD Tomio Okamura v ČT hovořil v souvislosti s korespondenčním hlasováním o velkém varování pro nás. V české Sněmovně ho prosazuje TOP 09 i další opoziční subjekty. SPD před tím varuje.

„Pokud vím, v posledních volbách pomohlo TOP 09 jakési podezřelé hlasování ve Spojených státech. Psali o tom krajané, kteří tvrdili, že tato miniaturní politická strana získala více hlasů, než bylo registrovaných voličů. Český soud se tím z nějakého formálního hlediska nezabýval. Třeba to byl jen nějaký omyl. Ale v každém případě, když je neprůkazná osobní přítomnost voliče u volební urny, existuje nebezpečí, že pochybnosti mohou vznikat a vždy to bude pochybování o legitimitě a legálnosti voleb,“ uvedl Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…