Odborníci se opřeli do lídrů velkých stran. Z některých slov mrazí

21.07.2012 8:12 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Sedm předsedů sněmovních stran, sedm negativních a sedm pozitivních vlastností. ParlamentníListy.cz požádaly spolupracující politology, aby se pokusili na každém ze sedmera předsedů stran dolní komory vypíchnout jednu nejlepší a jednu nejhorší „politickou“ vlastnost, kterou dotyční disponují. Odpovědi pro tentokrát byly přímočaré, drsné a leckde se odborníci na politické dění shodovali.

Odborníci se opřeli do lídrů velkých stran. Z některých slov mrazí
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John

Na začátku volebního období sedělo v poslaneckých lavicích pět předsedů relativně stabilních politických stran. Po více než dvou letech se jejich počet navýšil na sedm, nehledě na skutečnost, že dílem okolností vysublimovali někteří nezařazení poslanci. Politologové Pavel Hynčica, Miroslav Mareš a Pavel Kopecký  si vzali předsedy stran postupně na rozbor.

ČSSD - není tu leadership

Jako první přišel na „holení“ šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Jeho výhodou je podle Pavla Hynčicy z Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho nekonfliktní vystupování konvenující nevyhraněným a váhajícím středovým voličům. „Jako negativum naopak vidím absenci silného osobnostního charismatu a leadershipu, kterým by měl disponovat předseda velké politické strany.“ Podle Miroslava Mareše vyniká Sobotka věcností, co se negativních vlastností týče, shoduje se Mareš s Hynčicou na nedostatku charismatu. Podle Pavla Kopeckého disponuje oranžový předseda vybaven kultivovanou rétorikou. Zápory jsou však veliké. „Sobotka je ale vysloveně slabý vůdce, jehož postavení navíc podkopává vnitrostranický zápas s jihomoravským Haškem,“ uzavřel hodnocení pro ParlamentníListy.cz Kopecký.

ODS - sečtělost

Předseda ODS a premiér Petr Nečas těží dnes podle Hynčici již spíše v reziduální podobě pověsti "pana Čistého" „K dobru mu hraje politická zkušenost a intelektuální sečtělost daná dlouhodobou přítomností v politice. Naopak negativně hodnotím jeho slabé osobnostní dispozice, díky kterým se dostává do vleku tzv. kmotrů,“ soudí Hynčica. Politickou slabost vytýká Nečasovi i Miroslav Mareš. K jeho přednostem pak prý podle brněnského politologa patří kooperativnost. Pavel Kopecký si nebyl schopen vzpomenout na jediné pozitivum premiéra. „Spíš mi vždy připadal jako k vůdci ODS loajální úředník - ODS byla postavena na vůdcovském principu a tomu on vskutku neodpovídá; je to slabý hráč, který nepřímo dokládá personální poušť největší pravicové strany,“ hledá paralelu s mateřskou stranou Kopecký.

KSČM - neupřímnost

Komunistický předseda Vojtěch Filip není podle Hynčicy zbytečně konfliktní a jeho věcné vystupování a jednání napomáhá oslabování a překonávání izolace KSČM, ze které se strana po dlouhé době, soudě i podle preferencí začíná dostávat. Politolog ale snad trochu překvapivě soudí, že Filip má pro předsednictví poměrně slabou "lídrovskou" dispozici. Kopecký vyzdvihl u předsedy komunistů řečnický um, zkritizoval jej ale za "hraní na vlastní triko". „Filip je ale také pragmatický machiavellista, jemuž je právem vyčítáno preferování úzkých zájmů před nezbytným vývojem strany,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz. Podle Mareš je Filip vybaven na rozdíl od ostatních všeobecným přehledem, na opačném pólu jeho vlastností je pak prý ale jeho neupřímnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…