Napětí mezi USA a KLDR eskaluje. Když to shrneme: Severokorejská armáda tvrdí, že bude mít nebo už v těchto chvílích má hotový plán na odpálení raket do moře u amerického tichomořského ostrova Guam. Havaj se jako první americký stát plošně připravuje na možný jaderný útok ze strany Severní Koreje. Trump nejdřív hrozil směrem ke KLDR ohnivou zlobou, kterou svět neviděl, a teď tweetuje, že vojenská řešení jsou plně na pořadu dne a že mají „nabito a zaměřeno“. Citovat můžeme i jeden z výroků druhé strany: „Spojené státy dělají obrovskou chybu, pokud se domnívají, že za oceánem jsou v bezpečí,“ uvedla KCNA.
Zaujal mě název jednoho komentáře na euro.cz: „Zešílel Kim? Ani ne, ale předskakuje Trumpovi.“ Jak to je podle vás? A nehrozí, že i nám nakonec smích dojde?
V současné době je to podle mého názoru zápas prestižní, ne vojenský. V teorii her se tomu říká hra na kuře, kterou prý hrají blázniví puberťáci a státníci. Známe to z filmu Pomáda, kde proti sobě jedou dvě auta a kdo uhne, je zbabělec a kuře. Takto se hraje mezi puberťáky a pak mezi státy. To, co se odehrává, je od počátku zápas, který je nesmyslný. Proč? Když Korea zaútočí, bude smetena. Zaútočit jim nestojí v žádném případě za to. Když Spojené státy odpovědí nesymetricky na případný korejský útok, samozřejmě velice snadno vyhrají, ale budou mít obrovské morální ztráty. Pro obě strany je vojenský konflikt nevýhodný, protože více ztratí, než mohou získat. Typická hra na kuře.
Je potřeba také rozlišit realitu a propagandu. Samozřejmě že je Severní Korea nesmírně hlasitá, ale konflikt v současné podobě se vyvíjí už od příchodu George Bushe do Bílého domu. Do té doby jsme byli svědky zklidňování situace na Korejském poloostrově. Madeleine Albrightová odletěla do Pchjongjangu, jihokorejský prezident letěl do Pchjongjangu, rodiny rozdělené válkou se začaly sjednocovat, byla obnovena doprava na železnici spojující Jižní Koreu a Severní Koreu. Korea se zřekla jaderných reaktorů, které vyráběly plutonium pro případné jaderné zbraně. Přišel Bush a zastavil veškeré projekty, které byly domluvené na odstranění jaderných reaktorů na těžkou vodu v Severní Koreji. Za Billa Clintona bylo vytvořeno japonsko-americko-jihokorejské konsorcium, které mělo v Severní Koreji vystavět elektrárny, které by nahradily těžkovodní novými typy lehkovodních reaktorů, jež plutonium neprodukují. Stavby začaly, a Bush je zastavil. Navíc umístil Severní Koreu na osu zla, zaútočil na Irák a Severní Korea se začala cítit ohrožená. Pak vypověděla smlouvu o nešíření jaderných zbraní a otestovala je.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá