Viktor Orbán si ústavní většinou poslanců svojí vlastní strany Fidesz nechal odhlasovat, že bude vládnout pomocí dekretů a bez kontroly parlamentu až do konce roku. Má EU tuto situaci řešit? Jak vůbec hodnotit situaci v Maďarsku?
To je dobrá otázka pro ty, kteří chtějí analyzovat maďarskou vnitropolitickou situaci a dokáží se zamyslet nad mezinárodně politickým postavením Maďarska. Takových u nás mnoho není. Zejména pak takových, kteří nečtou o Orbánovi v angličtině, francouzštině a němčině a umějí alespoň pár slov maďarsky. Podrobná analýza rozhodnutí parlamentu vzdát se některých svých pravomocí seobjevila, pokud se nemýlím, jen v Lidových novinách a její autor István Léko upozorňuje, že situace je tam jiná, než jak o ní referují západní média a z nich opisující čeští političtí komentátoři a analytici.
Budapešť je blíž řecko-turecké hranici, má zásadní protiimigrační politiku a nezapomínejme i na historické zkušenosti s Osmanskou říší. Vláda reagovala na přicházející pandemii velmi rychle, a hlavně v době, kdy se v EU projednávalo téma soudržnost a solidarita a paní komisařka Jourová se zabývala tím, kolik peněz získat pro jí nominované apologety EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Daniela Černá