Hodně záleží na složení Ústavního soudu. Jestli mě paměť neklame, tak některé z jeho soudců jmenoval ještě Václav Havel a posléze Václav Klaus. Jde o výklad práva a myslím, že mezi nimi není vždy shoda. Premiér Nečas sice říká, že tam není žádný problém, ale nejsem právník, takže to nedokáži posoudit.
Sociální demokraté podali návrh na předběžné opatření, aby se zastavila výplata peněz než rozhodne Ústavní soud, zda je zákon o církevních restitucích v souladu s Ústavou, či nikoliv. A přesto, že jde o záležitost naléhavou, protože jsou ve hře desítky a stovky miliard, Ústavní soud, jak se zdá, má na to dost času.
Tady jde o to, zda je to otázka práva, nebo otázka zájmu. Navíc, jsou mezi nimi rozpory, takže každý z nich to právo interpretuje jinak. Je to choulostivá věc, takže zda nemají odvahu, nebo jsou tam vyvíjené tlaky, toto opravdu nemohu posoudit.
Není ojedinělý názor, že církev tímto velmi urychleným vymáháním majetku sice získá peníze a nemovitosti, ale na dlouhá léta si u tohoto národa poškodí tvář.
Když se podíváme na počet věřících, tak se před 20 lety tvrdilo, že je v tehdejší České republice 35 procent věřících. Podle posledních amerických průzkumů vychází, že je jich 15 procent. Takže za těch 20 let je to obrovský pád. Je tedy otázka, zda si snaží tímto získáním majetku zajistit příjmy, které nemají od věřících, nebo to, co tvrdí někteří církevní představitelé, že církev potřebuje prostředky k tomu, aby mohla zahájit masovou evangelizaci.
Masová evangelizace? Promiňte, ale to už vypadá skoro jako hromadný nábor před 30 lety a více. Opravdu myslíte, že je to otázka peněz? Může mít takový projekt v české kotlině vůbec šanci?
No, tak to tam zaznívá… Oni říkají, že potřebují tu činnost rozvíjet a k tomu potřebujete finance.
Ale Ježíš, pokud vím, chodil bos a stoupenců měl hodně…
Rozdíl je v tom, že Ježíš vlastně říkal, že ten, kdo chce jít s ním, tak musí všechno prodat, ale později už ta církev bosa opravdu nechodila.
Myslím, že Jan Hus si to dovolil kritizovat, a jak dopadl? Nemáte obavy?
Jan Hus měl smůlu, že katolická církev se v té době snažila překonat Velké schizma a on to vlastně nabourával tím, že měl ještě další jiný názor. Když to řeknu s nadsázkou, tak byl v nesprávný čas na nesprávném místě. No a pak z toho v důsledku vzniklo husitské hnutí.
To už zní hodně bojovně. Vraťme se raději k pokojnější době současné. V politických kuloárech zaznívají úvahy, že by mohl Miloš Zeman, v okamžiku, kdy složí prezidentský slib, skutečně odvolat Nečasovu vládu, což vyvolalo u premiéra značnou nevoli. Co myslíte, že by bylo lepší pro český národ?
Jestli si dobře vzpomínám, tak Miloš Zeman avizoval, že tato vláda nemá podporu veřejnosti, jinými slovy, že by měla přestat vládnout. Pak ale, když někdo už začal konkrétně hledat tu klauzuli v Ústavě, která by mu to umožnila, Zeman se od toho distancoval, že je to příliš extensivní pojetí této věci. Jinými slovy, zřejmě si uvědomil, že by to nebylo tak úplně korektní, takže mám pocit, že by do toho asi nešel.
Ta vláda nemá legitimitu z hlediska veřejného mínění, jinými slovy, je otázka, zda by vůbec měla dělat ještě nějaká razantní opatření. Jenže, samozřejmě politika není o cti, ale o zájmech. A pokud někomu hrozí, že se jeho zájmy neprosadí, tak udělá vše proto, aby je prosadil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká