Naplní přímá volba prezidenta očekávání občanů, nebo přinese další zklamání a deziluzi? Na tuto otázku se tento týden v jedné z olomouckých kaváren snažil nalézt odpověď politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého. Podle něj fakt, že budeme moci volit hlavu státu přímo, může přinést řadu nepříjemností.
Přímá volba může posílit prezidentovy ambice
„Pouštíme se do nejistoty. Podstupujeme rizika, která bychom jako stát podstupovat nemuseli, protože je nemáme zapotřebí. Přímá volba může posílit prezidentovy ambice ještě aktivněji zasahovat do politiky a změnit rozložení sil uvnitř exekutivy. Silný mandát od obyvatel, který získá prezident díky přímé volbě, je totiž něco nesrovnatelného s přímou legitimitou odvozenou od třeba velmi křehké většiny v Poslanecké sněmovně, kterou má vláda a premiér,“ sdělil několika desítkám přítomných studentů Lebeda.
Prezident by tak podle něj mohl například začít pravidelně navštěvovat jednání vlády a mohl by se začít chovat tak, že vládu začne v podstatě úkolovat. „Může dojít také k situaci, kdy vzejde prezident ze stejné strany jako premiér a pak bude rozhodující, kdo z nich je větší autorita, ten pak bude dominovat exekutivě. Pokud se vám to zdá absurdní, stačí se podívat do Francie,“ doplnil docent a vedoucí katedry politologie olomoucké univerzity s tím, že poté už není daleko k tomu, aby prezident řekl premiérovi, že dělá svoji práci špatně a měl by tedy odejít. „A premiér to udělá, protože jeho prezident je zároveň jeho stranický kolega, který má větší autoritu a strana se postaví za prezidenta,“ vysvětlil Lebeda.
- TÉMA: Přímá volba prezidenta
Více konfliktů mezi politiky
Další riziko podle Lebedy spočívá v potenciálním zvýšení politických konfliktů mezi ústavně-politickými institucemi. „Kompetenční střety mezi vládou a prezidentem už si občas zažíváme i dnes, zejména v oblasti zahraniční politiky, vztahu k EU, kdy vláda má jinou zahraniční politiku, než kterou pak realizuje prezident. Nedokážeme hovořit navenek jednotným hlasem. Naštěstí si na to už naši partneři v zahraničí zvykli, ale není to dobrá vizitka. Pokud bychom takovéto střety měli i v jiných oblastech, tak už to začíná být velmi vážný problém,“obává se politolog.
Ideální je konstituční monarcha
Na přednášce se hovořilo ale také o přínosech přímé volby. Ty však odborník vnímá jako sporné. „Za přínos zastánci považují odstranění problematicky probíhající a někdy nedůstojné nepřímé volby parlamentem, jaké jsme byli svědkem v roce 2008. Ale tuto nedůstojnou volbu by šlo odstranit i jednoduchými zásahy do jednacího řádu sněmovny, v němž by bylo jasně dáno, zda se má volit prezident tajně nebo veřejně,“ argumentoval Lebeda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka