Co Úsvitu neupře ani nejkrutější kritik, je skutečnost, že hnutí bylo založeno před rokem a za čtyři měsíce se dostalo do Poslanecké sněmovny. „Preference Úsvitu překvapily i ty největší skeptiky, kteří očekávali, že půjde jen o fenomén týdnů kolem voleb. Tomio Okamura je houževnatý rétor, který si témata opečovává a i po roce se mu daří držet preference mezi 3,5 až 6 procenty, což je na jednoho politika a ještě k tomu opozičního úctyhodný výkon. Mnozí čekali, že dojde ke strmému pádu,“ zhodnotil politolog Jan Kubáček.
Naopak nic pozitivního ale nevidí na ročním působení hnutí politolog Lukáš Jelínek. „Není nic zásadního, za co bych dokázal Úsvit pochválit. Možná za kulturu chování, protože poslanci se snaží chovat nekonfliktně a ocenil bych ochotu Úsvitu bavit se o podpoře vládě. To svědčí o tom, že nemají v sobě zakořeněné blokové uvažování, takže ve sněmovně je to osvěžující,“ uvedl Jelínek. „Jedná se ale o podnik pana Okamury, který se rozhodl nasednout na poptávku nového politického stylu, takže částečně převzal návnadu přímé demokracie od Věcí veřejných, doplnil to rysy autokratické politiky a ve volbách do sněmovny uspěl,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá