Odtržení Starostů a nezávislých od TOP 09, se kterou se někteří členové regionálně zaměřeného hnutí dostali do Poslanecké sněmovny, se zdá díky dosavadní loajalitě a stálosti názorů Petra Gazdíka z vnějšího pohledu velice nepravděpodobné. Petr Kolář ale v posledním vydání časopisu Reflex spatřuje zmíněnou možnost spolupráce jako dosti reálnou. Smlouva mezi TOPkou a Starosty končí s rokem 2012.
Zatímco pro Babišovce je lákadlem již vybudovaná regionální struktura Starostů, kterou by samotné ANO 2011 muselo stavět na zelené louce, Gazdíkovo hnutí by podle Koláře mohly zajímat Babišovy peníze, mediální prostor v podobě týdeníků 5+2 a spolupráce s podniky Babišova agroimpéria. Hovory na toto téma prý proběhly už i mezi samotnými šéfy obou hnutí. A v Pardubickém kraji bývalý člen Starostů Petr Havlíček k Babišovi přešel a má o dalších změnách politických dresů s bývalými kolegy vyjednávat.
Za více než jen možnou pak považuje takovou variantu povolebního vývoje politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity v Praze. Babiš totiž podle něj může znamenat pro Starosty návrat důvěry jejich voličů. Tu nyní kvůli svému koaličnímu partnerovi ztrácejí. "Je nutné především počkat na výsledky voleb, mnohé totiž napoví," říká pro ParlamentníListy.cz Bureš a odkazuje tak očekávaný horší výsledek TOPky.
Gazdík může Starosty přibrzdit, koalice s TOPkou je pro něj výhodná
Mezi Starosty podle Bureše může existovat obava, že TOP 09 vypadne z české politiky ještě během probíhajícího volebního období. Je prý také nutné uvažovat o přestupech k Babišovi ve dvou rovinách, individuální a institucionální. "V první rovině už to může probíhat a v několika případech už snad i opravdu probíhá. U přechodu celého hnutí si ale nejsem jist, Petr Gazdík má velice slušnou pozici předsedy poslaneckého klubu a je tak k TOPce obrazně řečeno přišroubován," říká Bureš.
Pro určitou část Starostů, kteří oceňovali v roce 2010 image čistých rukou TOP 09, mohou mít další skandály Schwarzenbergovy partaje zásadní význam. Postupně by se podle Burešova názoru mohli přidat k protisystémové rétorice krále českého zemědělství. "On se totiž Babiš dá nazvat lidovým politikem či chcete-li tribunem lidu, a nejvíce posluchačů má na venkově. Právě odsud se ale rekrutuje řada členů hnutí Starostové. Jejich venkovští voliči extrémně nelibě nesou kroky Gazdíkova politického partnera Miroslava Kalouska, přičemž vede téma zelené nafty," vysvětluje ParlamentnímListům.cz politolog a dodává, že drtivá většina členů Starostů nemá ambici jít do vyšších pater politiky, proti tomu si potřebují udržet pozici na venkově. A i Babišova slova o potřebě udělat pořádek v politice mají vděčné posluchače na venkově.
Petr Gazdík si už údajně vysloužil svou politikou Babišovo uznání. Šéf Agrofertu totiž spojuje slovo slušnost se jmény jednotlivých vrcholných politiků jen zřídka a Gazdík patří k oněm světlým výjimkám. Že mezi oběma lídry asi nejsou zásadní spory, ukazuje i Gazdíkovo vyjádření pro ParlamentníListy.cz. V něm sice radí "nevěřit časopisu Reflex vše, co napíše", nicméně rezolutní ne opuštění TOPky v něm také nenalezneme. "STAN je velmi dobře fungující, jednotné a demokratické hnutí a demokraticky se rozhodne," naznačuje Gazdík jednotu Starostů a nezávislých. Zájem Andreje Babiše prý potěší, zatím se o něm ale neuvažuje. Na rozhodnutí mají Starostové ostatně čas minimálně do konce roku.
- Další názory politologů ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek