V těchto případech jde podle politoložky spíš o „mobilizaci“ části společnosti, která byla pasivní, dokonce často za současným systémem stála a podporovala pravicovou politiku. Nebouří se podle ní jen ti, kteří doplácejí na škrty nebo zdražování kvůli vyšší DPH, ale svou nespokojenost začínají veřejně dávat najevo lidé, kteří nemají radikální požadavky, nevadí jim škrty ani zvýšení daní, ale chtějí profesionální, nezkorumpovaný a fungující stát. „Už nechtějí čekat na volby. Nelíbí se jim postoj politiků: jednou jste nás zvolili, tak nic neříkejte a počkejte zase do voleb. A to přece nejde za všech okolností, i kdyby třeba kradli,“ nesouhlasí s tradičním postojem politických stran profesorka Dvořáková. Poukazuje na to, že vznikají řady organizací, v nichž lidé ventilují své problémy a které vytvářejí tlak na politiky. Například platforma Vraťte nám stát, která sdružuje 38 občanských organizací, připravila již druhou demonstraci, tentokrát před budovou ministerstva spravedlnosti, kvůli nesouhlasu s poněkud nestandardním postupem ministra spravedlnosti za ODS Pavla Blažka ve věci průtahů kolem jmenování vrchního státního zástupce v Praze.
Stát neplní své funkce
Problémy s registrem automobilů podle politoložky postihuje i podnikatele, kteří nemohou používat nepřihlášené auto a kvůli čekání ve frontách ztrácejí drahocenný čas a nemohou nic vyprodukovat. „Za to, že selhává stát, protože neplní své funkce, nese odpovědnost vláda,“ je přesvědčena Vladimíra Dvořáková. Připomíná, že na počátku roku zase nefungoval systém vyplácení sociálních dávek, což postihlo lidi, kteří jsou sociálně slabí a nejvíc zranitelní. Vyjmenovává i další problémy, je třeba podle ní nepochopitelné, když se v době zvyšující kriminality snižují počty policistů, nebo když se při růstu nezaměstnanosti snižují peníze pro vědu, výzkum a investice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová