Romská občanská iniciativa je v insolvenčním řízení a současným politickým stranám Romové nevěří, pronesl Čeněk Růžička, jeden z organizátorů středečního mítinku na připomenutí obětí romského holocaustu v Letech u Písku. Bez vlastního politického subjektu se podle Růžičky situace Romů v Česku lepšit nebude.
Zelení, třeste se
Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš připomíná faktor, který vždy stál za krachem jakýchkoli pokusů o vytvoření romského politického subjektu. "Řada romských stranických projektů doposud zkrachovala, protože nebyla schopna obsáhnout větší počet proudů či klanů v romské komunitě. Dílčí výjimkou - navíc pouze krátkodobou - byla Romská občanská iniciativa na počátku 90. let, která však svého největšího rozmachu dosáhla díky začlenění do Občanského fóra," připomíná pro ParlamentníListy.cz Mareš.
Levice se podle politologa již dříve snažila část romských voličů podchytit. V této souvislosti Mareš vzpomíná třeba výzvu Romské demokratické sociální strany k volbě ČSSD, ale efekt byl prý sporný. "Hlasy odevzdané pro takovou romskou stranu by asi nyní nejvíce chyběly Straně zelených, která balancuje na pětiprocentí hranici a snaží se na pomoci romským lokalitám i na antirasismu profilovat," míní Mareš. Podle něj je však třeba také připomenout i skutečnost, že lidé z tzv. sociálně vyloučených lokalit patří často mezi nevoliče nebo (jak ukazují opakované volby v Krupce) mezi "nájemní voliče".
Související: Profesor Keller v úspěch partaje Romů nevěří. Rozhádají se
Ta strana je potřebná
Oproti tomu politolog Zdeněk Zbořil soudí, že je třeba uvítat každý pokus Romů o založení třeba i etnické politické strany, "Je to věc mimořádná, ale asi v současné politické situaci v ČR věc potřebná. Jednak by to umožnilo prezentovat politické osobnosti schopné hájit zájmy skupiny občanů, kteří jsou uměle oddělováni (kým a jak, je jiný problém) od ostatních a jednak by to umožnilo poznat, zda je možné vyjádřit zájmy Romů na nějaké politické úrovni. Třeba i jako mimoparlamentní opozice," argumentuje ParlamentnímListům.cz politolog.
Pokud by založení romského subjektu ubralo "levici" nějaké voliče, nebyla by to prý žádná škoda. "Jen by to vyvolalo větší zájem ČSSD nebo KSČM a ostatních "levých" o řešení aktuálních problémů. Přesněji, přece nejde o boj o moc, ale o nalezení způsobu, jak překonávat problémy," uzavřel Zbořil.
- SLEDUJEME téma: Romové
Komunisté i socialisté, buďte v klidu
Levice o voliče podle Josefa Mlejnka z FSV nepřijde. Romové volit prostě nechodí. To je zároveň hlavní problém pro jejich novou stranu, neboť pokud má být úspěšná, vyžaduje to takovou míru občanské angažovanosti, jaké dosud Romové nebyli schopni," soudí Mlejnek. Jejich snahu však politolog nezatracuje. "Je potřeba podobné snahy přivítat, poněvadž představují šanci do budoucna na alespoň drobný posun k lepšímu." chválí také Mlejnek.
Vznik nové strany, zpočátku nejspíše hnutí, prý Romové nechtějí unáhlit. Jejich snahou apriori je hledat v regionech schopné lidi, kteří by mohli ovlivnit komunální politiku. Zázemí by pro ně zajišťovaly dvě tři mobilní stranické skupiny, které by reagovaly na kdekoliv vzniklé mimořádné situace. V hledáčku spolupracovníků mají být podle organizátorů především lidé, kteří mají zkušenosti s romskou kulturou.
- Více odborných názorů v rubrice Politologové
Související:
Čtěte také:
- Řápková: Romové se sami označují za pachatele, když si stěžují¨
- Romské i jiné děti pryč ze zvláštních škol. Základky zděšeny
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera