Romská občanská iniciativa je v insolvenčním řízení a současným politickým stranám Romové nevěří, pronesl Čeněk Růžička, jeden z organizátorů středečního mítinku na připomenutí obětí romského holocaustu v Letech u Písku. Bez vlastního politického subjektu se podle Růžičky situace Romů v Česku lepšit nebude.
Zelení, třeste se
Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš připomíná faktor, který vždy stál za krachem jakýchkoli pokusů o vytvoření romského politického subjektu. "Řada romských stranických projektů doposud zkrachovala, protože nebyla schopna obsáhnout větší počet proudů či klanů v romské komunitě. Dílčí výjimkou - navíc pouze krátkodobou - byla Romská občanská iniciativa na počátku 90. let, která však svého největšího rozmachu dosáhla díky začlenění do Občanského fóra," připomíná pro ParlamentníListy.cz Mareš.
Levice se podle politologa již dříve snažila část romských voličů podchytit. V této souvislosti Mareš vzpomíná třeba výzvu Romské demokratické sociální strany k volbě ČSSD, ale efekt byl prý sporný. "Hlasy odevzdané pro takovou romskou stranu by asi nyní nejvíce chyběly Straně zelených, která balancuje na pětiprocentí hranici a snaží se na pomoci romským lokalitám i na antirasismu profilovat," míní Mareš. Podle něj je však třeba také připomenout i skutečnost, že lidé z tzv. sociálně vyloučených lokalit patří často mezi nevoliče nebo (jak ukazují opakované volby v Krupce) mezi "nájemní voliče".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera