V uplynulém týdnu zažili poslanci rétorický maraton. Celých 18 hodin trvala schůze Sněmovny, kde se jednalo o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD. „Byla to jen trapná obstrukce a hodně neuváženého exhibicionismu. Možná mohli někteří ctihodní členové Poslanecké sněmovny zvážit, zda nepůsobí trapně, když jsou tak rozčileni. A zejména ti ze strany KDU, která se stále ještě jmenuje ČSL, nemuseli rozdávat film o Miladě Horákové a věnovat chvilku vzpomínání, jak jejich strana vedená páterem Plojharem přisluhovala v době politických procesů.“
„Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl v debatě poslanců před hlasováním o nedůvěře premiér a předseda ANO Andrej Babiš. „Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako v tomto období.“ K vysvětlování premiéra Zbořil dodává: „Trochu mi to připadá jako přesvědčování přesvědčených. Vnášet něco racionálního do iracionálního prostředí, kde se říkají vědomé nepravdy a řečníky, ať už jsou jakkoli zaoblení, zmítají emoce a rozum se dávno vytratil, je marné. I kdyby byla pravda, co pan premiér říká, měl by si uvědomit, že mluví k těm, kteří sní o ‚zlaté revoluci‘, která je za dveřmi a plánovaná na listopad tohoto roku. Jen to zase někdo prozradil dříve, než měl.“
„Asi paní Benešová ví, o čem mluví“
Během jednání ve Sněmovně zazněla řada zajímavých výroků. Rozruch způsobila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuju z telefonních odposlechů,“ poznamenala ministryně. Komentátor Alexandr Mitrofanov její slova považuje za legitimizaci protestů proti její osobě. „Asi paní Benešová ví, o čem mluví. Skandály s odposlechy trvají už nejméně dvě desetiletí a někteří novináři by si měli vzpomenout, ke kterým a jak se dostali oni. Paní ministryně jen řekla, že o nich ví, a nic neprozradila, na rozdíl od kolegů pana Mitrofanova,“ komentuje politolog.
Slova Benešové rozladila expředsedu TOP 09 Miroslava Kalousek, který ji označil za političku minulosti. „Málo platné, Marie Benešová je politik minulosti. Ona si pamatuje z minulých odposlechů. Politici ‚nových pořádků‘ jsou politici budoucnosti. Ti si připomenou z budoucích odposlechů.“ Zbořil k tomu dodává: „To nejhorší na slovech pana Kalouska je, že si myslí, že je politikem budoucnosti. Sice jsem ho nezahlédl na demonstraci drobných střádalů, jak o přítomných na Letné mluvil pan Minář, ale přikyvoval Karlu Schwarzenbergovi, když se zmínil o kvalitách senátora Martina Czernina, který se v sobotu domníval, že ‚ústavní krizi‘ rozhodne ulice.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá