Schwarzenberg chce lidem vymazat paměť až do časů Havla, tvrdí historik

21.01.2013 19:45 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Přiostření před druhým kolem prezidentské kampaně se podle politologa Pavla Kopeckého dalo očekávat, ať by postoupil kdokoli. Stalo se tak ale výrazněji proto, že přeceňovaný Karel Schwarzenberg je Miloši Zemanovi daleko nebezpečnějším soupeřem, než by byl Jan Fischer. Svou roli sehrává i to, jak se za předsedu TOP 09 usilovně bijí ideoví potomci Václava Havla.

Schwarzenberg chce lidem vymazat paměť až do časů Havla, tvrdí historik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Kampaň před druhým kolem přímé prezidentské volby už zdaleka není tak poklidnou selankou jako tehdy, když bylo ve hře ještě devět kandidátů. S výjimkou útoků na předlistopadovou minulost Jana Fischera a výpadů Jiřího Dienstbiera proti Miloši Zemanovi šlo ze strany všech uchazečů prakticky jen o neškodné politické šťouchance.

Přitom právě oficiální kandidát ČSSD Jiří Dienstbier vůbec nepůsobil jako představitel nekompromisní opozice, od něhož by se čekalo, že se vymezí proti jedinému zástupci Nečasovy vlády mezi prezidentskými kandidáty. Místopředseda sociální demokracie vůbec nepřipomínal voličům, že Karel Schwarzenberg je pevnou a významnou součástí kabinetu, jemuž věří jen něco málo přes deset procent populace.

Předseda TOP 09 je Zemanovi daleko nebezpečnějším sokem než Fischer

Zatímco v prvním kole se rivalové k sobě chovali takřka jako v rukavičkách, atmosféra před druhým kolem už pořádně zhoustla. „Předem bylo naprosto jasné, že se před druhým kolem přiostří. Ale stalo se to ještě výrazněji, jelikož tak trochu se štěstím uspěl v prvním kole Karel Schwarzenberg. Ten je – ač jde o trochu přeceněnou postavu – Zemanovi daleko nebezpečnějším soupeřem než Jan Fischer,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog a historik Pavel Kopecký.

Za zlom v relativně gentlemansky vedené prezidentské kampani lze považovat čtvrteční kandidátskou debatu v České televizi, během níž Karel Schwarzenberg prohlásil, že tzv. Benešovy dekrety není třeba rušit, protože už jsou dvacet let neplatné. Navíc dodal, že nahlíženo dnešní optikou by za ně tehdejší prezident Edvard Beneš i československá vláda skončili před Mezinárodním soudem v Haagu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…