Co všechno vidí politologové za postojem Miroslava Kalouska. Narazily tu na sebe dva ideologické postoje, nebo má ministr financí postranní úmysly? Dají se ODS přetáhnout ještě nějací eurooptimističtí voliči?
Hradní tlak
Na celém sporu je podle politologa Rudolfa Kučery podstatný tlak prezidenta. „Klaus tlačí na Nečase, on sám by se bez jeho vlivu rozhodl jinak. Kalousek samozřejmě ví, že se nejedná o hození peněz do bezedné jámy, je to půjčka. Z ekonomického hlediska to není tak špatné, ale prezident do toho zatáhl ideologii,“ míní pro ParlamentníListy.cz Kučera.
Celý problém je natolik závažný, že podle dalšího odborníka Josefa Mlejnka už není místo na nějaké hrátky typu přetahování eurooptimistických voličů, ani na ideologii. Naproti tomu Zdeněk Zbořil vidí za sporem technologii moci. „Nechce se mi tvrdit, že jde o žabomyší spor, jak je u této koaliční vlády zvykem. Protože všichni vědí, že stejně ty peníze půjčíme/zaplatíme. Třeba když nám někdo pohrozí ztrátou preferencí při udílení dotací nebo našim politikům někdo pohrozí, že ví, kde jsou jejich zahraniční konta. (viz Kocourkovo varování.) Ale přece se mi zdá, že jde, jako u každého sporu v této koalici, jen o předvádění politického svalstva. My jsme ti silnější, ale přesto se s vámi dohodneme,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil. Podle něho nejde o žádnou ideologii, jen o techniku a technologii moci. „Když mohou být záminkou koaličních sporů stravenky, slevy jízdného nebo 30-100 Kč poplatky, proč by se nemohla stejná taktika zkoušet na církevních restitucích, eurovalu atp. Jen aby "hoši, co spolu chodí" jednou nebyli překvapeni, že jim už nikdo nevěří, nebo, a to je v Čechách ještě horší, že je lidé mají za šašky,“ uzavřel úvahu Zbořil.
SLEDUJEME téma: Záchrana eura

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera