Dynamika, kterou nabrala kauza kolem neexistující tiskové mluvčí úřadu Jihomoravského kraje, politology příliš nepřekvapila. Podle Lukáše Jelínka prostě začíná předvolební kampaň a v jejím rámci se takové věci používají. „Myslím si ale, že je hloupé, když takto dal Michal Hašek zbraně do rukou svých protivníků. Kdyby se hned na začátku vysvětlily otázky spolupráce s paní Mrencovou, byl by dopad celé kauzy mnohem menší. Hejtmanství mělo vysvětlit, jak to, že tiskové zprávy týkající se kraje pocházejí z adresy, která je smyšlená. A za druhé mělo být popsáno, k jakým účelům a za jakých okolností se najímají PR agentury, když má hejtmanství svůj – snad akceschopný – tiskový odbor. Kdyby toto bylo na začátku vysvětleno, mohli jsme si tuto okurkovou legraci odpustit,“ říká Lukáš Jelínek.
Politolog Jan Bureš vidí na přístupu Michala Haška dvě hlavní chyby. První je podle něj v tom, jak byly nastaveny vztahy mezi hejtmanstvím a firmou lobbistky Mrencové. „To, že se jí platily tak nehorázně velké peníze a ani se neví za co, bylo špatně. A druhou chybu ze strany Michala Haška a i jihomoravské sociální demokracie vidím v určité neschopnosti, jak věc srozumitelně veřejnosti vysvětlit. Kromě toho, že je to nafouklá umělá bublina, že se nic nestalo a že vedení strany stojí za Michalem Haškem, jsem žádné vysvětlení neslyšel. O důvodech, proč byly podepsány takové smlouvy a jestli je normální zaplatit přes tři miliony externí firmě za činnost související s mluvčím kraje, žádné vysvětlení nepřišlo,“ uvedl politolog Bureš.
Hašek může následovat Onderku
Politolog Jan Bureš v dopadu kauzy na jižní Moravě hlavně vidí omezení koaličního potenciálu ČSSD, protože zatím čtyři strany, které mají šanci zasednout v jihomoravském zastupitelstvu, deklarovaly, že s Michalem Haškem jako reprezentantem sociální demokracie jednat nebudou. „Je také dost pravděpodobné, že ČSSD získá méně hlasů než v minulých krajských volbách, protože postava Michala Haška je stále kontroverznější, a nejen kvůli lánskému puči. Když se budou ostatní strany od ČSSD distancovat, může to výrazně snížit možnost, že sociální demokraté obhájí post hejtmana, i kdyby volby vyhrála,“ říká Jan Bureš, podle nějž je ztráta hejtmana pro sociální demokracii sice zatím spekulativní věcí, pro strany, které se od Haška demonstrativně distancují, je to ale dobrá příležitost, jak stávající krajskou vládu porazit. Jan Bureš si také myslí, že důvody k případné politické izolaci jsou u Michala Haška jiné než u bývalého primátora Onderky, a Haškův problém je závažnější. U Onderky totiž šlo jen o osobní averze, Haškova kauza má ale reálný základ.
I Lukáš Jelínek by v uplatnění scénáře izolace ČSSD s Haškem v čele viděl určitou podobnost s pádem brněnského primátora Romana Onderky, jehož osoba po minulých komunálních volbách také byla pro některé úspěšné strany důvodem, proč odmítnout spolupráci s ČSSD, a ta pak i přes volební vítězství skončila v opozici. „Záleží na tom, jaký výsledek ČSSD udělá, a na tom, zda hnutí ANO dodrží slib, že s Haškem nebude spolupracovat. To by mohlo vést k uzavření Michala Haška nebo celé jihomoravské sociální demokracie do určitého ghetta. Je ale otázka, zda ta kauza zasáhne celý jihomoravský region, anebo se ukáže, že jde jen o brněnský skandál, který osloví jen voliče v největším jihomoravském městě,“ uvedl Lukáš Jelínek. Na druhou stranu ale říká, že jihomoravští politici jsou velmi pragmatičtí a Jelínek si dokáže představit, že se na jižní Moravě utvoří libovolná a třeba i velmi široká koalice. „Podstatné bude, kdo volby vyhraje, kdo bude iniciovat vyjednávání a jestli je povede takticky chytře. Troufnu si tvrdit, že nejsnazší cestu do jakékoli koalice budou mít lidovci,“ uvedl politolog Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel