To jsme ve válce s Ruskem? Zdeněk Zbořil se s tím nemaže

22.10.2018 7:31 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ostuda a potupa pro celou republiku? Kritika šéfa Sněmovny Radka Vondráčka za jeho cestu do Ruska je podle politologa Zdeňka Zbořila pokrytecká: „V době, kdy se jedná s prezidentem Putinem na úrovni hlav států, snaží se nátlaková skupina chovat nejen, jako kdyby ČR neměla s Ruskou federací diplomatické styky, ale jako kdyby jí vyhlásila válku.“ A situace v ČSSD? To už není krize idejí, ale „eschatologická krize neosobnosti. To je stav, kdy je každá rada drahá, nebo dokonce marná“, podotýká politolog, který zároveň doporučuje vyhlásit odteď sto dní hájení sociální demokracie, aby si všichni odpočinuli. Do debaty o fungování Senátu přidává Zbořil s odkazem na spisek Erasma Rotterdamského Jak vychovávat křesťanského vladaře, návrh, aby za službu vlasti nepobírali odměnu.

To jsme ve válce s Ruskem? Zdeněk Zbořil se s tím nemaže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Pan Vondráček je vysoký ústavní činitel, ale není to prezident jako Emmanuel Macron nebo rakouský kancléř či německá kancléřka, kteří Ruské federaci a sami sobě neuzavřeli možnosti komunikace a dosud je stále používají. A pokud se někoho dotklo, že si pan Vondráček myslí, že česká média vyjadřují názory a zaujímají postoje někoho jiného než občanů ČR, pak mohu potvrdit, že si to nemyslí jenom on,“ komentuje cestu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Ruska politolog Zdeněk Zbořil. Vondráček totiž v Moskvě zmínil, že vztahy jsou na nižší úrovni, než by měly být, a také podle zprávy listu Rossijskaja řekl: „Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát.“ Nejvíc je ale předseda Poslanecké sněmovny kritizován za to, že jednal s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států. „V současné době žijeme v tak intenzivní válce sankcí proti sankcím, že je těžké zjistit, které ještě platí a které nikoli, které jsou nebo nejsou dodržovány. A také kterými zeměmi a jejich reprezentanty. Zásadně by v době míru mělo platit, že dokud se nezačalo střílet, má se s „politikou sankcí“ zacházet opatrně, protože je to jeden z posledních kroků před vyhlášením války,“ podotýká Zbořil. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…