Erdoganovo de facto vypovězení migrační dohody evropští lídři, řečeno s Karlem Gottem, „opravdu nečekali“. Jak zhodnotit jejich reakci na tento krok? Chce od nás Erdogan, abychom s ním šli natvrdo do války s Bašárem Asadem – a pak by tedy zase ty hranice začal hlídat? Nebo proč tedy tak najednou?
No, já tedy nevím, co od nás Erdogan chce, ale osobně si myslím, že vlastně nic moc. Zhruba 80 procent Turků už má plné zuby toho zhruba 3,5 milionu migrantů, kteří v Turecku jsou, a tak se jim prezident snaží vyhovět, aby si udržel rating. Těch problémů má spoustu: ekonomika kolísá, opozice v parlamentu se spojila a požaduje konec jeho válčení v Idlíbu, rozházel si to s Evropou i USA… Takže, když pro domácí scénu ukáže, že se alespoň snaží řešit migrační problém, tak nějaký ten bodík jistě získá. Možná k tomu navrch platí i teze, že ho k vysílání migračních vln poňouká také Trump, který se rád na Evropu vytahuje a potřebuje ji mít na kolenou, aby nám vnutil svou verzi dohody o volném obchodu, která by byla výhodná pro USA. A když k tomu Erdogana jeho stoupenci navrch vidí, jak se EU děsí při pohledu na první migranty – a to jich je u řeckých hranic zatím prý „jen“ asi 130 tisíc – tak je to musí hřát na jejich nacionalistických a „velkotureckých“ duších. Čili v zásadě platí jen to, že pokud by EU oněch 130 tisíc lidí přijala, pomohla by tím „jen“ Erdoganovi vnitropoliticky. A tipla bych si, že by „na Evropu“ nevyslal všech 3,5 milionu migrantů, protože v rámci teze o „migrační zbrani“ se dá předpokládat, že si nechce vystřílet veškerou munici a pár zásobníků si schová někdy „na příště“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský