Válka o zemědělství dává najevo, co toto ministerstvo skrývá. Odborníci varují

18.12.2013 20:00 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Proč se právě zemědělství stává tématem, které možná rozhodne o bytí či nebytí vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL? Ani odborníci se neshodnou, co skutečně stojí v pozadí boje o tento resort, zda je to snaha o kontrolu nad církevními restitucemi nebo zemědělskými dotacemi pro velké podniky jako Agrofert, či jen snaha získat venkovské voliče, o které mají zájem všechny tři politické strany. Jen připomínají, že by vládní koalice měla vzniknout rychle.

Válka o zemědělství dává najevo, co toto ministerstvo skrývá. Odborníci varují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Politolog Kučera je přesvědčen, že resort zemědělství by měli dostat lidovci, protože ČSSD a ANO se dohodly na rozdělení klíčových ministerstev, proto by měly v této věci ustoupit lidovcům. „V tomto smyslu bych jejich požadavek chápal a podporoval. Je to skutečně tradiční lidovecké ministerstvo, navíc jejich kandidát na ministra zemědělství je soukromě hospodařící rolník, což může vnést nový pohled na zemědělství, které je stále v rukou družstev,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Souhlasí s šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, že když nejsou ČSSD a ANO schopny jednat s lidovci jako s rovnocenným partnerem dnes, předznamenává to, jak by se k nim mohli chovat v budoucnu. „Samozřejmě, v tom má pravdu. Tohle je skutečně varování. Teď je to na lidovcích, oni do vlády vstoupit nemusí, důležité je, že se dostali po čtyřech letech do Parlamentu,“ podotkl politolog. A kdyby se lidovci spokojili s ministerstvy, o která nemají takový zájem a která jim příliš nevyhovují, byla by to podle něj ukázka, že jim jde jen o ministerské posty. V případě Ministerstva zemědělství jde podle něj o princip.

Kdo má kontinuitu v řízení resortu zemědělství?

Pro lidovce je zemědělství od začátku jednání prioritou, ale nejdřív se proti jejich snaze usednout do jeho čela postavilo ANO a vzápětí se přidali sociální demokraté, pro které se najednou stalo také prioritou. A to takovou, že nabídli KDU-ČSL místo původních resortů zdravotnictví a kultury jiné úřady: Ministerstvo práce a sociálních věcí a k tomu buď životní prostředí nebo dokonce dopravu. A šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka k tomu přihodil ještě post vicepremiéra. I když se lidovci o nabídce chtějí poradit na celostátním výboru strany, předseda Pavel Bělobrádek prohlásil, že situace, kdy priority lidovců jejich partneři neakceptují, není pro KDU-ČSL přijatelná, protože prý nezazněl žádný pádný argument, proč by lidovci nemohli mít Ministerstvo zemědělství. Podle místopředsedy Mariana Jurečky uvedli jen to, že v zemědělství lidovci nemají kontinuitu. Jako kdyby hnutí ANO v nějakém resortu kontinuitu mělo, podivil se podivnému argumentu lidovecký poslanec.

Práce bývalých ministrů zemědělství za ČSSD nijak neoslnila, naopak

A jaká je kontinuita sociálních demokratů v souvislosti s resortem zemědělství? Politolog Rudolf Kučera připomněl ministry zemědělství za ČSSD, kteří stranu příliš pozitivně neproslavili, jako Petr Zgarba, který rezignoval po skandálu s nestandardním prodejem státních pozemků, nebo Jaroslav Palas, který ve funkci ministra posvětil prodej firmy Setuza lidem, kteří byli napojeni na prominenty organizovaného zločinu Františka Mrázka a Tomáše Pitra.

Objevují se spekulace o snaze lidovců mít pod kontrolou církevní restituce

Bývalý politik ODS Vlastimil Tlustý je překvapen, že lidovci dopravu odmítají. „My se vlastně tímto dozvídáme, že restituce jsou víc než výstavba všech dálnic a silnic dohromady, dokonce i než všech železničních a vodních koridorů. Já jsem si to porovnání nedokázal představit, a protože tuším, že dopravních staveb je za desítky miliard, tak z toho logicky vyplývá, že v církevních restitucích je jich víc,“ podezřívá lidovce, že jejich motivací je snaha mít pod kontrolou církevní restituce, jejichž obsah je prý asi mnohem větší, než jsme si uměli představit. Naopak u ANO jde podle něj o zemědělské subvence a o teritorium, ve kterém podniká jeho majitel a šéf, řekl ParlamentnímListům.cz. Lidi jsou pak podle exministra financí naštvaní, že politikům nejde o veřejný zájem, ale perou se o peníze pro zájmové skupiny, na jedné straně pro velké potravinářské firmy a na druhé straně pro církve a její příznivce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…