Ve vládě budou i velice rizikoví ministři. Odborník popsal Sobotkovu strategii

22.01.2014 16:27 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Ve středu začal prezident Miloš Zeman přijímat nové členy budoucí vlády, tak jak je navrhl premiér Bohuslav Sobotka. Zda skutečně všechny tyto osobnosti budou také ministry, ukážou zřejmě již nejbližší dny. Podle politologa Jiřího Pehe tak však v těchto dnech jde hlavně o to, aby si premiér zachoval svoji pozici a uhájil navržené osoby možná i za cenu, že může jít o doutnající sud se střelným prachem.

Ve vládě budou i velice rizikoví ministři. Odborník popsal Sobotkovu strategii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Během jmenování nového premiéra Bohuslava Sobotky se prezident dle očekávání vyjádřil i k navrženým jménům, která by měla tvořit v příštím období členy vlády. A ačkoli své výtky konkrétně nespojil s žádným jménem, již v závěru projevu Miloše Zemana při této příležitosti média uměla dát do souvislostí lidi, kterých se připomínky prezidenta týkaly. A nejde v nich o nějaké maličkosti – ale například o kontroverzně získané vzdělání, či neudělení bezpečnostní prověrky, a to dokonce podle všeho opakovaně.

Premiér potřebuje ukázat, že se nepodvolí

„Kdyby se prezident choval jinak, jako prezident parlamentní republiky, asi by to vše pak nabralo trochu jiný spád. Prozíravé by od premiéra bylo poté, co ho prezident na tyto skutečnosti upozornil, aby navrhované osoby vyměnil. Mohou totiž pro vládu představovat sud se střelným prachem. Jenomže v současné situaci je jasné, že jde o jistý souboj právě s prezidentem, ve kterém potřebuje ukázat premiér to, že od svých záměrů lehce neodstoupí – zvlášť – když to i avizoval. Proto, z principu, velice pravděpodobně ty osoby, které mohou možná i nějaké riziko představovat, ve vládě budou,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jiří Pehe.

I proto podle něj Bohuslav Sobotka někde uvedl, že bude chtít, aby si Jan Mládek, o kterém se v souvislosti s bezpečnostními prověrkami hovoří, nechal udělat prověrku i nyní. „Pokud ji nedostane, pak z vlády bude muset odejít. To vyloučit nelze. Ale zůstane tak zachován postoj premiéra – že to je až na základě jeho rozhodnutí a ne na pokyn prezidenta. Nebude to tak, že se mu podvolil,“ popsal rozehranou pravděpodobnou partii vysoké české politiky pro ParlamentníListy.cz Pehe.

Nová vláda to nebude mít lehké, ale silným lepidlem bude Zeman

Jak dodal, nová vláda to v každém případě nebude mít lehké. „Půjde o souboj s prezidentem, o souboj, v němž je cílem nedovolit mu, aby mohl pádu vlády využít opět pro posílení svých politických snah. Na druhou stranu se dá očekávat, že bude proto Miloš Zeman zároveň také pro novou vládní koalici lepidlem, tmelem, které je bude držet pohromadě – právě kvůli tomu, co jsem výše uvedl,“ pokračoval dál politolog. K tomu všemu je prý třeba přičíst další faktory: Rozpolcení ČSSD, které je patrné a o kterém si cvrlikají i vrabci na střeše, a také vnitřní problémy uvnitř hnutí ANO. „Není to vyprofilovaná síla, ukáže se, do jaké míry tam nastane pnutí a kam až to může vést,“ poznamenal Pehe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…