Všichni obdivují nažehleného Macrona, analytik Brož ale vyčetl z výsledků francouzských voleb úplně jiné věci. Možná se rýsuje velký triumf Marine Le Penové...

19.06.2017 16:53 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Analytik a znalec Francie Josef Brož rozebírá pro ParlamentníListy.cz parlamentní volby ve Francii, jejichž druhé kolo v neděli ustavilo výraznou většinu hnutí Republika na pochodu prezidenta Macrona. Brož upozorňuje na velmi nízkou volební účast, již mandát prezidentova hnutí výrazně zpochybňuje a na kterou už začali poukazovat jeho oponenti. Marine Le Penová upozorňuje, že myšlenky, se kterými Macron přichází, nemají mezi Francouzi většinovou podporu, a levicový lídr Jean-Luc Mélenchon rovnou mluví o sociálním převratu.

Všichni obdivují nažehleného Macrona, analytik Brož ale vyčetl z výsledků francouzských voleb úplně jiné věci. Možná se rýsuje velký triumf Marine Le Penové...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Francie, o to tu jde

Vypadá to jako série vyhlašovaných rekordů na všech frontách! Rekordní výsledek Macronova hnutí koriguje rekordní neúčast, ale i historická srovnání! Neúčast dosáhla rekordních 57,4 %! Jean-Luc Mélenchon, předseda levicového hnutí Nepoddajná Francie (LFI), mluví o neúčasti jako o „generální občanské stávce“. Předsedkyně Národní fronty (FN) Marine Le Penová považuje výsledky za nelegitimní a antidemokratické.

Výsledky Macronova hnutí, které se zdály po prvním kole historicky naprosto ojedinělé, jsou po druhém kole přece jenom mírnější: Macronova strana nedosahuje ani na většinu, kterou získal prezident Jacques Chirac v roce 2002, totiž 365 poslaneckých křesel, natož v roce 1993, kdy získala pravice celkově 484 křesel.

Ze 47 milionů Francouzů, kteří byli zapsáni k parlamentním volbám, 43 % volilo prezidentskou Republiku na pochodu (LREM). Šest z ministrů nové vlády Édouarda Philippa, kteří podstoupili volební klání, bylo zvoleno. Včetně kontroverzního Richarda Ferranda, zvoleného v Bretani, ministra územní celistvosti, který čelil skandálu z obohacení své ženy v Bretani, nebo Marielle de Sarnezová, zvolená v Paříži, pověřená ministryně evropských záležitostí, jež musí vysvětlovat, jak a čím platila své euroasistenty.

Mezi ostře sledovanými osobnostmi, které podstoupily volby, propadla ve 2. okrsku v Paříži republikánka Nathalie Kosciuscová-Morizetová, bývalá mluvčí prezidenta Nicolase Sarkozyho, neprošel v 6. okrsku Moselle ani Florain Philippot, místopředseda Národní fronty, a pouze těsně se do parlamentu dostal bývalý premiér socialistické vlády Manuel Valls. Byl zvolen pouze o 139 hlasů v 1. okrsku Essonne (jeho „vítězství“ provázely výkřiky: „Podvodník! Podvodník!). Tamtéž byl zvolen i Nicolas Dupont-Aignan, předseda hnutí Vzhůru, Francie (Debout La France), spojenec Marine Le Penové mezi dvěma koly prezidentských voleb, ovšem v 8. okrsku.

Jedno Národní shromáždění, pět parlamentních klubů

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…