Politolog Bohumil Doležal ve svém komentáři v úterních LN (více ZDE) upozorňuje, že vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání by vytvořilo živnou půdu pro vznik autoritativního režimu a zborcení demokracie. Podle jeho komentáře je prý Parkanové kriminalizována za politické rozhodnutí.
- SLEDUJEME kauzu: Parkanová a CASA
„Zásadní problém je rozlišení mezi politickou a kriminální odpovědností. Hranici mezi obojím je třeba vždy znovu vytyčovat a hájit. Pokud se bortí ve směru kriminalizace politických rozhodnutí, znamená to, že se bortí demokracie,“ píše komentátor.
Vydat Parkanovou? Podle Doležala politický rozvrat
Ten v této souvislosti připomíná význam imunity zákonodárců. Čím je podle Doležala demokracie vyspělejší, tím méně nástroj imunity potřebuje. To se ale podle něho České republiky netýká. „Právě případ Parkanové ukazuje, že poslanecké imunity v té míře, jak ji zákon stanoví, je zapotřebí. Paní Parkanová by ze zásadních důvodů neměla být vydána k trestnímu stíhání. Je to v zájmu vládní koalice i opozice. Společenská objednávka v tomto smyslu existuje, veřejnost je nabuzená,“ argumentuje dále.
„Volání po tom, aby všechny případy byly ‚dotaženy do konce‘, nemají vůbec nic společného se spravedlností a vytvářejí živnou půdu pro politický rozvrat a vznik autoritativního režimu,“ bojí se dokonce Bohumil Doležal ve svém textu v Lidových novinách. Pro spravedlnost je tu prý čím dál méně místa.
Absurdní argumenty
S takovým výkladem však zásadně nesouhlasí politolog Zdeněk Zbořil, který pro redakci ParlamentníchListů.cz naopak zdůrazňuje, že nebezpečím pro demokracii by bylo nevydání exministryně Parkanové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka