O víkendu musel předseda hnutí ANO Andrej Babiš učinit dvě důležitá personální rozhodnutí. Z čela plánované pražské kandidátky pro komunální volby se musel poroučet exprimátor Jan Kasl a pozici náměstkyně ministryně spravedlnosti opustila Hana Marvanová. „V prvním případě mu ani nic jiného nezbývalo. Pan Kasl proslul tím, že se vždy dostával do konfliktu s politickou silou nebo skupinou, která ho vynesla do nějaké funkce, včetně té primátorské, a nedokázal se s ní pak nějak dohodnout,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Konflikt bývalého dlouholetého člena ODS a čtyři roky pražského primátora za tuto stranu se prý dal očekávat. „Možná nebylo uvážené, že pan Babiš vsadil při nominaci pana Kasla pouze na jeho dobrý vnější habitus a v jistých kruzích dobrou pověst. Tou druhou personální záležitostí ANO byl nějaký vnitřní konflikt paní Válkové a Marvanové, který ani pořádně neznáme. Musel ho řešit přímo pan Babiš a dal přednost paní Válkové, což mě osobně docela mrzí, a snažil se to pocukrovat tím, že paní Marvanové nabídl funkci poradkyně na Ministerstvu financí,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.
I nečlenové by měli být loajální k hnutí, které je do funkcí dosadilo
To, že hnutí ANO obsazuje důležité posty lidmi, kteří nejsou jeho členy, může zvyšovat popularitu, ale zároveň i přinášet potenciální konflikt. „Nemyslím si, že by ti lidé měli být kontrolováni stranickým sekretariátem pana Babiše, ale přece jen by měli mít určitou odpovědnost k politickému hnutí, které je do té funkce dosadilo. A jestliže se domnívají, že hodnoty, které ta strana vyznává, jsou jiné, než které vyznávají oni, tak to si měli ujasnit předtím, než přijali svoji nominaci a neměli tu funkci brát,“ konstatuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník