Zdeněk Zbořil: Merkelová nás urazila. O osídlení republiky je již rozhodnuto. Vyhlášení protektorátu

29.08.2016 6:44 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za urážlivou lze považovat pouze pětihodinovou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové v Praze i vzhledem k tomu, že se k ní někteří čeští politici snaží chovat nadmíru služebně. Debaty o povinném osídlování prostoru České republiky nebylo podle Zdeňka Zbořila třeba, protože jak si usmyslí nejmocnější politička Evropy, tak také bude. Politolog také srovnává útoky, které se snesly na Martina Konvičku s tím, jak oslavováni byli kominíci ze Ztohoven, a připomíná, jak dopadl řidič autobusu za přimalovaná tykadla.

Zdeněk Zbořil: Merkelová nás urazila. O osídlení republiky je již rozhodnuto. Vyhlášení protektorátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Čtvrteční návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Praze začíná Zdeněk Zbořil své pravidelné ohlédnutí za politickým děním uplynulého týdne. „Na návštěvě paní kancléřky mne zaujala délka jejího trvání. Byla až urážlivě krátká, když uvážíme, že jde o sousední zemi a partnera, ke kterému se někteří představitelé koalice i opozice snaží chovat až nadmíru služebně. Hrdinství v debatě–nedebatě o povinném osidlování prostoru České republiky je, zdá se, jen zpráva pro veřejnost u nás. Ve Spolkové republice Německo se spíše mluví o pokutách a trestech pro vzpouzející se středoevropské státy. To, že se podle oficiálních komuniké o této věci ani nejednalo, svědčí jen o tom, že to Angela Merkelová nepovažuje za nutné. Usmyslí-li si ona, bude tak, nebude-li chtít, bude tomu jinak. Proto se řeči ani nevedly, není třeba. Už je rozhodnuto,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

U našich západních sousedů si hlavně všímali, že se jejich kancléřce pro svou uprchlickou politiku nepodařilo získat českou vládu, která trvala na svém odporu vůči evropským kvótám pro přijímání žadatelů o ochranu. Německá média rovněž zaujalo vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že vstřícná politika Angely Merkelové vůči migrantům je nesmysl a absurdní humanismus. „Myslím si, že slova prezidenta České republiky o nesmyslné německé ‚vítací politice‘ vůči migrantům byla vstřícně přijata ve Spolkové republice Německo jen proto, že vnesla trochu veselí do vnitroněmeckého dialogu. Že by si ale někdo dělal starosti s tím, co říká prezident malé země, která je ještě menší než v dobách, kdy na ni zadupali jiní němečtí politici než ti současní, to určitě ne,“ míní politický analytik.

Vyhlášení protektorátu nad územím, jehož obyvatelstvo se nechce podřídit

K pětihodinovému pobytu Angely Merkelové v Praze zaznělo v německých médiích, že Německo je sice pro nás nejdůležitější obchodní partner, ale dokud se odpůrci společného řešení nebudou muset bát skutečně účinných sankcí, jako je odebrání hlasovacích práv v EU nebo podpůrných fondů, jen málo se toho změní na našem odmítavém přístupu k přijímání běženců. „Pokud někdo v Německu uvažuje o ‚odebrání hlasovacích práv a podpůrných fondů‘, neznamená to nic jiného než vyhlášení protektorátu nad územím, jehož obyvatelstvo se nechce podřídit rozhodnutí státu, který se považuje v EU za vševědoucí a všemohoucí. Hezké je také to slovní spojení, že se ‚oni, budou muset bát‘.  Těm ‚oni‘ se kdysi říkalo ‚musulmani‘ a mysleli se tím ‚mussmani‘,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Sdělovací prostředky našich západních sousedů také referovaly o tom, že se na jednotlivých zastávkách své cesty po Praze setkávala kancléřka s pískotem a že odpůrci imigrace svolali šest protestních shromáždění. Před sídlem vlády, kde jednala s premiérem Bohuslavem Sobotkou, demonstranti německy volali, že Merkelová musí pryč. Na Malostranské náměstí přišli vyjádřit nesouhlas s jejími názory na migraci v Evropě na akci nazvané Vítání Mutti Merkel! Během akce vystoupili Martin Konvička i poslanec Tomio Okamura. Někteří dorazili s českými vlajkami, další třímají přeškrtané vlajky EU. Paní Merkelová, žádný diktát, jinak #czexit, vzkazoval na pojízdném billboardu německé kancléřce eurospolanec Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů. Okamurova strana SPD postavila v centru města symbolické papírové barikády.

Šlo o to ukázat opozici proti Merkelové a že je třeba s tím něco udělat

„Samozřejmě že německá média těch několik nevelkých protestů okamžitě zmínila, aby všichni ve Spolkové republice věděli, že v České republice je velká opozice proti Angele Merkelové a že je třeba s tím něco udělat. Nedělejme si iluze, těch demonstrantů proti nebylo ve srovnání s těmi pro zase až tak mnoho. Na to, že se blíží doba předvolební, arci voleb, ve kterých voliče mezinárodní politika nebo zahraniční politika ČR tak moc nezajímá, to vlastně bylo až ubohé. Ani těch zmiňovaných politiků, kteří se mini-demonstrací zúčastnili, se v Německu bát nemusí. Navíc když vědí, že v Česku je dost věrných ‚vyznavačů ohně‘, kteří, bude-li třeba, povstanou ze svého zapomnění,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…