Zdeněk Zbořil je ve Francii a po Nice tam slyšel smutný vtip. Pokud jde o Turecko, rýpe do Západu kvůli věci s Putinem

18.07.2016 7:26 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Francouzi po teroristickém útoku v Nice pochopili, že ode dneška jsou vystaveni nebezpečí, kterému je téměř nemožné se bránit, a to ani kdyby osvícená Evropská komise zakázala jízdy kamionů ve městech. Alespoň takto vnímal Zdeněk Zbořil pocity těch, s nimiž se během svého pobytu ve Francii po atentátu setkával. Ve svém pravidelném komentáři politického dění uplynulého týdne k pokusu o převrat v Turecku jen hořce poznamenává, že když je něco v unijním zájmu, tak se na nějaký ten lynč nehledí.

Zdeněk Zbořil je ve Francii a po Nice tam slyšel smutný vtip. Pokud jde o Turecko, rýpe do Západu kvůli věci s Putinem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Po útoku ve francouzském městě Nice, kde ve čtvrtek pozdě večer najel nákladním autem do davu lidí oslavujících státní svátek jedenatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel a 84 z nich usmrtil, drží Francie třídenní státní smutek. Prezident François Hollande označil útok za teroristický čin a navrhl prodloužit výjimečný stav v zemi. Dva dny po útoku se k vraždění přihlásil Islámský stát. „Autor operace provedené v Nice ve Francii, byl bojovník Islámského státu. Operaci provedl jako odpověď na výzvu, aby se cílem stali příslušníci zemí koalice, která bojuje proti IS,“ citovala agentura Amak napojená na islamisty svůj zdroj. Ten uvedl, že Bouhlel, který pocházel z Tunisu, ale ve Francii žil dlouho legálně, patřil mezi jeho bojovníky.

Ve Francii byl v době hrůzného činu na návštěvě i Zdeněk Zbořil. „Shodou okolností jsem byl v době masového zabíjení v Nice dost daleko od místa neštěstí, ale mezi Francouzi, kteří masově litovali i oslavovali konec fotbalového mistrovství Evropy a měli radost, že během něho nedošlo k žádnému pokusu o teroristický čin. Také oslavy 14. července a slavnostní přehlídka všech možných částí francouzské armády proběhla bez problémů, i když ve vzduchu, na zemi a na hrudích přehlídkových generálů bylo více železa, než by mělo být mírumilovným občanům milé,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.

Hollande předváděl svou opakovanou, ale nedůvěryhodnou rozhodnost

Proto událost v Nice přišla večer čtrnáctého doslova jako šok. „Ačkoli jsem celé tři dny poté mohl sledovat každodenní čtyřiadvacetihodinové vysílání státních i regionálních televizí, které své diváky od začátku přesvědčovaly, že jde o čin islámského teroristy, měl jsem dojem, že většinu mých známých nezajímaly motivy, ale provedení tohoto násilného činu. Zřejmě si uvědomili, že tentokrát se nevraždilo střelnými zbraněmi nebo výbušninami, ale banálním dopravním prostředkem, který není třeba obtížně shánět, ale je k dispozici kdykoli a kdekoli. A aniž měli ‚pražskou‘ znalost činu Olgy Hepnarové, pochopili, že ode dneška jsou vystaveni nebezpečí ze strany šílence nebo šíleného teroristy, kterému je téměř nemožné se bránit. A to ani kdyby ‚osvícená‘ Evropská komise zakázala jízdy kamionů ve městech,“ popisuje politolog dojmy svého francouzského okolí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…