Mít předsedu, který získá v přímé volbě hlasy dvou a čtvrt milionu voličů, je terno, o němž si české politické strany s výjimkou TOP 09 mohou nechat jenom zdát. I to vedlo k úvahám, že tato strana využije momentální popularity Karla Schwarzenberga a přispěje k vyvolání předčasných voleb, v nichž bude z obliby své ikony profitovat.
Do tohoto scénáře ostatně zapadal i výrok prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který pronesl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce den po druhém kole prezidentské volby: „Nemáme-li Karla Schwarzenberga prezidentem, máme šanci mít Karla Schwarzenberga premiérem.“ A z podobného soudku je i ultimátum TOP 09, že bez připojení České republiky k fiskálnímu paktu EU nepodepíše dlouho avizovanou koaliční smlouvu.
V některých zemích se koaliční smlouva ani nepodepisuje
Tu však po dezerci LIDEM z Věcí veřejných v dubnu minulého roku vládní uskupení stejně už téměř rok nepotřebovalo. „Z teoretického hlediska nepodepsání koaliční smlouvy trvání vlády ohrozit nemůže, protože jsou země, kde se ani koaliční smlouva nepodepisuje. U nás nynější vláda funguje bez přesného smluvního ujednání už řadu měsíců, takže vládu by to ohrozit nemělo,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z vysoké školy CEVRO Institut.
Na druhou stranu to, že TOP 09 přichází s požadavkem o fiskální unii a spojuje ho s ultimátem, že nepodepíše koaliční smlouvu, může mít podle něj dva důvody. „Ten první je, že vládu skutečně na základě toho ultimáta chtějí rozbít. Druhou možností je, že si chtějí nahrát požadavkem na přistoupení k fiskálnímu kompaktu nějaké politické body u proevropských voličů,“ přemítá Petr Sokol.
Na předčasných volbách by TOP 09 prodělala, skončila by v opozici
Samotné nepodepsání koaliční smlouvy není důvodem k tomu, aby neexistovala vláda. „Pokud by se nedohodli na koaliční smlouvě, tak by ještě záleželo na tom, zda by ministři TOP 09 z vlády přímo vystoupili, tedy podali demisi. Pokud ne, tak vláda zůstává i bez dokumentu zvaného koaliční smlouva a bude fungovat nějakým způsobem dál. Čili přímo vázáno na dohodu o koaliční smlouvě fungování vlády není,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš, vedoucí Katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha.
I když považuje za logickou úvahu, že by se TOP 09 mohla pokusit využít potenciálu Karla Schwarzenberga z prezidentské volby v předčasných volbách, tak není přesvědčen, že by to straně prospělo. „Pozice TOP 09 je teď lepší, dokonce se ukazuje, že je na tom líp než ODS, ale volby by nejspíš dopadly tak, že by celá pravice skončila v opozici. A to by pro pana Kalouska znamenalo, že nemůže prosazovat svoje představy a program,“ nachází Jan Bureš slabé místo spekulací o tom, že TOP 09 rozbije stávající vládu Petra Nečase.
Po ohromném zisku Schwarzenberga už hlavy ve straně zřejmě vychladly
TOP 09 by si nepolepšila, ani kdyby se teoreticky po vyvolaných předčasných volbách dohodla na vládnutí s ČSSD. „Miroslav Kalousek by v takové vládě měl těžší pozici, než má v té Nečasově. Z tohoto pohledu být na místě Miroslava Kalouska, tak bych se za předčasnými volbami nehonil. Mně to přijde, že to asi není úplně ten cíl. Spíš se mi zdá, že v tuhle chvíli chce TOP 09 na sebe upozornit, nastolit nějaké nové téma, především to téma fiskálního paktu, a buď ho prosadí, nebo ne, ale chce na sebe nějak upozornit,“ domnívá se Jan Bureš.
„Ze strany TOP 09 by bylo velmi riskantní rozbít vládu a jít do předčasných voleb, protože teď zveřejněné preference 16 procent byly sbírány v nejnadějnější dobu pro TOP 09, tedy v situaci, kdy se Karel Schwarzenberg překvapivě dostal do druhého kola prezidentské volby. Takže vyvozovat z toho, že se TOP 09 blíží tomu, co měl pan Schwarzenberg, se ukazuje jako liché. V TOP 09 už vychladly hlavy a pochopili, že pan Schwarzenberg premiérem nebude, že takovou podporu díky němu TOP 09 nezíská, takže zařadí zpátečku,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol.
Bez smluvního základu vládnutí hrozí ještě častější krize
Pochybuje i o tom, že by si TOP 09 udržela pozici před ODS jako nejsilnější pravicová strana. „Bylo-li to mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby 16:13 procentům podle výzkumu, tak nevěřím, že by v předčasných volbách byla TOP 09 před ODS, protože pan Schwarzenberg všechno neutáhne a v parlamentních volbách bude kandidovat i pan Kalousek a tam ho úplně neschovají,“ upozorňuje Petr Sokol, že navzdory atmosféře vybičované podporou Karla Schwarzenberga nebyl náskok TOP 09 před ODS nijak významný.
Je tedy docela možné, že stávající koalice to vládnutí doklepe zbývající rok a čtvrt bez toho, že by spolu ty tři strany smlouvu ještě podepsaly. „Zájem na podpisu koaliční smlouvy je v tom, že tahle vláda od počátku trpí neustálými koaličními krizemi. Pokud nebude jasný smluvní základ, tak krize mohou být častější, těch tahanic o to, co přesně má vláda dělat, kdo má sedět na jakém ministerstvu, může být více. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že ani sebelepší koaliční smlouva nezabrání některým koaličním partnerům ´dělat problémy´, když si to usmyslí,“ podotýká Petr Sokol.
Hra před veřejností, nebo Kalouskův nůž na krku ODS
Politolog Jan Bureš poukazuje na to, že nikdo přesně neví, jak je ten střet ostrý. „Záleží na tom, jak moc Miroslav Kalousek ODS vyhrožuje. Když u toho bezprostředně nejsme, tak do toho nevidíme a mediální obraz trošku zkresluje. Těžko proto říci, když si pak sednou na konkrétní koaliční jednání, do jaké míry to tam od Miroslava Kalouska zní tak striktně, že pokud to ODS nepodepíše, tak TOP 09 vládu rozbije. Nebo jestli je to jen hra před veřejností a na tom uzavřeném jednání koaličních partnerů se dohodnou na nějakém kompromisu,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš.
-
Další odborné názory politologů ČTĚTE ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník